Raport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 2 grudnia
im. Piotra, Pauliny

Kowary: Pamiątki po orkiestrze z dawnej "dywanówki"

Poniedziałek, 18 października 2021, 6:13
Autor: WAC
Fot. Muzeum Sentymentów
O kolejne unikalne pamiątki związane z największym zakładem w mieście, czyli Fabryką Dywanów wzbogaciło się działające w Kowarach Muzeum Sentymentów.

Muzeum Sentymentów cały czas stara się kultywować historię zakładu, który przez dziesięciolecia był wizytówką Kowar. W zbiorach muzeum znajduje się dość bogata kolekcja makatek wykonanych w „dywanówce”. Zwiedzając muzeum można też zobaczyć wyposażenie zakładowego laboratorium. Teraz zbiory placówki wystawienniczej wzbogaciły unikalne pamiątki po działającej w czasach świetności zakładu orkiestrze złożonej z uzdolnionych muzycznie członków załogi

W ostatnim czasie Muzeum Sentymentów odwiedziła pani Grażyna Chłosta – opowiada Andrzej Olszewski z Muzeum Sentymentów - Po obejrzeniu ekspozycji zapytała: A gdzie pamiątki po orkiestrze zakładowej?

Po powrocie do domu odszukała archiwalne zdjęcia oraz zadzwoniła do koleżanki z pracy. Jak się okazało, Danuta Tokarewicz miała jeszcze w domu żeński mundur orkiestry zakładowej. Obie panie przekazały odnalezione rzeczy do muzeum. Można je będzie zobaczyć w następnym sezonie. Póki co poszukiwany jest żeński manekin oraz instrument z tamtej epoki, np. werbel - może ktoś taki posiada?

Muzeum Sentymentów, funkcjonujące w obiektach byłej „Fabryki Dywanów” jest efektem kolekcjonerskiej pasji Andrzeja Olszewskiego. Od kilku lat gromadzi różne przedmioty, dokumenty i inne pamiątki z okresu PRL-u. Wraz z powiększaniem się kolekcji, postanowił pokazać ją innym.

Ogłoszenia

Czytaj również

Humorem i (u)Śmiechem dzisiaj w BWA

O sercu kobiecym

Podwyżki dla starosty i radnych

Czytaj również

Wystawa Agnieszki Nienartowicz w BWA

Kto zadba o dawny cmentarz żydowski?

Skarby naszego regionu w Muzeum Karkonoskim

Muzyka Mozarta w Filharmonii Dolnośląskiej  

Duże zainteresowanie pandemią cenzury

„Viva Patria Polonia”!  

Król Maciuś Pierwszy zachwycił

Czytelniczka: Skandaliczny abonament za wodę

Nagroda za czytanie