Raport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 28 października
im. Szymona, Tadeusza

Jelenia Góra: Oznakuj swój rower

Środa, 8 września 2021, 7:04
Autor: 112
Fot. Archiwum Policji
Jeleniogórscy policjanci zapraszają do udziału w programie prewencyjnym ,,Stop – rower oznakowany’’, polegającym m.in. na oznakowaniu jednośladów.

Głównym celem programu jest ograniczenie kradzieży rowerów na terenie miasta i powiatu karkonoskiego oraz umożliwienie szybkiej i jednoznacznej identyfikacji roweru w przypadku jego utracenia.
Najwięcej rowerów kradzionych jest z domu  - ogródka, garażu, balkonu.  Wiele rowerów jest kradzionych bez trudu, gdyż w ogóle nie są zapięte. Następnym najczęstszym celem są rowery zapięte w nieodpowiedni sposób np. cienką linką albo łańcuchem, które mogą być łatwo przecięte lub otworzone. 

Kiedy można przystąpić do programu?

Rower, podobnie jak samochód, musi zostać odpowiednio przygotowany przez właściciela do tego, aby mógł bezpiecznie poruszać się po drodze i nie być zagrożeniem dla innych uczestników ruchu. Rower musi być, więc widoczny i sprawny. Rower musi być wyposażony w sprawne światło przednie, tylne, sprawny hamulec oraz dzwonek.

Jak zabezpieczyć się przed kupnem kradzionego roweru i przed jego kradzieżą?

Kupując rower, zwłaszcza używany, trzeba koniecznie sprawdzić jego numery fabryczne, które są zazwyczaj wybite na ramie i porównać je z podanymi w karcie gwarancyjnej - daje to pewność, że nie kupujemy roweru kradzionego.
Jeżeli oferowana cena sprzedaży roweru jest bardzo niska, rozsądnym będzie zrezygnować z transakcji. Decydując się na kupno roweru z tzw. drugiej ręki, jeżeli nie posiada on zazwyczaj karty gwarancyjnej, należy odnotować w umowie kupna - sprzedaży jego numery fabryczne, które mogą okazać się przydatne przy ewentualnym zgłoszeniu kradzieży lub gdy rower był skradziony.

Dobrym sposobem na zabezpieczenie roweru przed kradzieżą są najprostsze metody takie jak:

- oprócz oznakowania warto również spisać numer ramy oraz wszystkich innych części roweru (jeżeli takie posiadają) oraz stworzyć listę części naszego jednośladu,
- sporządzenie na kartce informacji dot. właściciela i jego roweru i umieszczenie jej tylko w znanym nam miejscu, np. pod siodełkiem,
- gdy nie ma numerów fabrycznych, można nanieść np. swój numer, np. PESEL
w warsztacie mechanicznym,
- przydatne w identyfikacji mogą się okazać wcześniej wykonane zdjęcia pojazdu, a zwłaszcza charakterystycznych elementów (np. zadrapań na lakierze),
- przemalowanie fragmentu jego ramy,
- wyposażyć go w solidny łańcuch i kłódkę aby przypinać go do trwałego elementu np. budynku, znaku drogowego, parkometru, balustrady, itp,
- gdy zostawiamy rower przed sklepem, to zawsze na widoku nigdy w bramie, za kioskiem, w korytarzu, w piwnicy itp,
zawsze łańcuch przekładamy przez ramę roweru i tylne koło (nigdy tylko przez przednie koło),
- dobrym pomysłem jest ubezpieczenie roweru.

Co zrobić, gdy zginie nam rower?

Oznakowanie roweru nie gwarantuje nam 100% pewności, że rower nie zostanie skradziony. Głównym celem znakowania jest po pierwsze odstraszenie potencjalnych złodziei, a po drugie umożliwienie identyfikacji i odzyskania roweru w momencie odnalezienia go. Gdy zginie rower należy jak najszybciej skontaktować się z najbliższą jednostką Policji.

Osoby zainteresowane oznakowaniem swojego roweru powinny skontaktować się z dzielnicowym ze swojego rejonu, z Wydziałem Prewencji KMP w Jeleniej Górze, tel. 47 87 312 00 lub z Zespołem Komunikacji Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze tel. 47 87 313 30.

Ogłoszenia

Czytaj również

Kolejne nielegalne automaty zarekwirowane

Ulotki dla seniorów w aptekach, szpitalu i w urzędach

Odpowie za kradzież stali

Czytaj również

5–letni Maksymilian odnaleziony

Naturalnie dla włosów

MdW: Gdzie są polskie flagi na jeleniogórskim ratuszu?

Trwa modernizacja wysypiska

Niemal 100 milionów dla regionu

Dni Muzyki Papieskiej

Zapłacił za zakupy imitacją banknotu

Wzorowa młodzież

Szlaki sporo kosztują