Piątek, 29 marca
Imieniny: Helmuta, Wiktoryny
Czytających: 9362
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Od stażysty do specjalisty: szansa dla osób niepełnosprawnych

Sobota, 23 listopada 2019, 8:14
Aktualizacja: Poniedziałek, 25 listopada 2019, 11:35
Autor: KSON
Jelenia Góra: Od stażysty do specjalisty: szansa dla osób niepełnosprawnych
Fot. Archiwum
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach programu „Stabilne zatrudnienie: osoby niepełnosprawne w administracji i służbie publicznej” rozstrzygnął konkurs „Stażysta plus” dotyczący zorganizowania staży zawodowych oraz docelowo stworzenia dodatkowych miejsc pracy w jednostkach administracji rządowej, takich jak m.in. Policja, Straż Graniczna, Urzędy Wojewódzkie, a także między innymi agendy Ministerstw Inwestycji i Rozwoju i Ministerstwa Energii.

Spośród laureatów programu znalazł się również Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych.

Będziemy w ramach dwóch równocześnie realizowanych zadań finansowali m.in. szkolenia zawodowe oraz płatne staże dla osób z wszystkimi stopniami niepełnosprawności - mówi koordynatorka projektów Monika Żak. - To nowość, bo dotychczasowe programy preferowały posiadaczy tylko znacznych i umiarkowanych stopni niepełnosprawności. Dotyczy to jednak osób niezatrudnionych, w wieku aktywności zawodowej, tj. dla kobiet do 60 roku życia, dla mężczyzn do 65 roku życia. Łącznie musimy zabezpieczyć - około 300 stażystów-pracowników głównie na terenie województwa mazowieckiego, łódzkiego, śląskiego i dolnośląskiego – dodaje.

Na Dolnym Śląsku staże rozpoczną się w lutym 2020 r. i odbywać się będą w Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu oraz jednostkach Straży Granicznej w Lubaniu i Szklarskiej Porębie. To bardzo dobry kierunek działania, bowiem dotychczas administracja rządowa i samorządowa ponosiła koszty wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych z tytułu niezatrudniania tej grupy społecznej.

Warto nadmienić, że administracja rządowa i samorządowa to najpoważniejsi oprócz przedsiębiorców pracodawcy w Polsce. Pozostają jeszcze do wykorzystania dla osób z niepełnosprawnościami miejsca pracy w Urzędach Miast, Gmin i Urzędach Marszałkowskich, tj. jednostkach samorządu terytorialnego.

W czasie odbywania stażu, a także po nim, opiekę nad nowo zatrudnionymi osobami będą sprawować trenerzy pracy oraz, w miarę potrzeb, asystenci funkcjonalni (zatrudnieni w ramach projektu).

W dotychczasowych projektach prozatrudnieniowych KSON-u w latach 2014-2019 zaktywizowaliśmy zawodowo ponad 300 osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami (głównie ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności), a 58 z nich utrzymało zatrudnienie powyżej 6. miesięcy, co jest bardzo dobrym wskaźnikiem. Z naszej praktyki wynika także, że większość naszych beneficjentów utrzymuje zatrudnienie dłużej, a pracodawcy przekonują się o rzetelności i sumienności niepełnosprawnych pracowników i coraz częściej „otwierają się” na ich zatrudnianie. Rekrutację do projektów planujemy rozpocząć na początku grudnia br. – informuje koordynatorka.

Wszelkie informacje można uzyskać w siedzibie Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych, ul. Osiedle Robotnicze 47a w Jeleniej Górze, od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 16:00, telefonicznie 800 700 025 oraz mailowo: koordynator@kson.pl

Udział w projektach „Stażysta-pracownik-specjalista” oraz „Od stażysty do specjalisty” jest bezpłatny.

Twoja reakcja na artykuł?

4
67%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
17%
Smuci
0
0%
Złości
1
17%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy chodzę do teatru?

Oddanych
głosów
472
Tak
24%
Nie
40%
Czasami
25%
Nie chodzę
11%
 
Głos ulicy
Nie chodzę do fryzjera, bo fryzjer przyjeżdża do mnie
 
Miej świadomość
100 konkretów (zrealizowano 10%): SUKCES czy PORAŻKA?
 
Rozmowy Jelonki
Przebudowy i remonty
 
Aktualności
Życzenia dla mieszkańców Piechowic
 
Polityka
Z pustego i Salomon nie naleje
 
Kultura
Zagrali w Podgórzynie
 
112
Pożar w restauracji
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group