Czwartek, 9 maja
Imieniny: Grzegorza, Karoliny
Czytających: 6708
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Obwodnice o krok bliżej

Poniedziałek, 17 kwietnia 2023, 7:05
Autor: WAC
Region: Obwodnice o krok bliżej
Fot. GDDKiA
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad złożyła wnioski do samorządów Legnicy oraz Milicza o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy obwodnicy tych miast. Obie inwestycje powstaną w ramach realizacji rządowego Programu 100 obwodnic.

W złożonych dokumentach wskazano preferowane warianty obwodnic. Są one wynikiem prac projektantów nad studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowym z elementami koncepcji programowej oraz uzgodnień z samorządami i lokalną społecznością. W załączonej do wniosku dokumentacji znalazła się karta informacyjna przedsięwzięcia. Zawarto w niej prognozę oddziaływania budowy obwodnicy w zakresie hałasu, zanieczyszczeń powietrza, jakości wód, a także na inne komponenty środowiska (rośliny, zwierzęta, klimat, krajobraz, zdrowie i życie ludzkie). W dokumentacji wskazano również działania minimalizujące oddziaływanie inwestycji na środowisko m.in. lokalizację i parametry przejść dla zwierząt, zabezpieczeń akustycznych, urządzeń ochrony wód oraz nasadzeń zieleni. 
 
Jako wariant preferowany obwodnicy Legnicy, w ciągu DK94 wskazano ten uwzględniający ominięcie Osiedla Piekary i ul. Sikorskiego. Planowana obwodnica rozpoczyna się w okolicy ronda na istniejącej drodze wojewódzkiej nr 323, na północ od węzła Legnica na autostradzie A4. Na początkowym przebiegu trasa odchodzi w kierunku południowo-wschodnim, ul. Gniewomierską , przechodząc przez obszary Legnickiej Strefy Ekonomicznej. Przecina linię kolejową nr 137 Katowice - Legnica i dalej zmienia kierunek na północny omijając Bartoszów. W dalszej części trasa wchodzi na teren miasta Legnica, krzyżuje się z drogą powiatową, ul. Koskowicką i wykorzystując jej przebieg prowadzi na krótkim dystansie na wschód. Dalej odbija na północ i przecinając ul. Legnicką włączy się w istniejącą DK94. 
 
Sumaryczna długość całej obwodnicy wynosi ok. 8,7 km, a trasa zostanie zrealizowana jako wspólne zadanie gminy Legnica i Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad na podstawie porozumienia zawartego 11 lutego 2020 r. Związane jest to z przebiegiem obwodnicy na terenie miasta na prawach powiatu, jak i gmin Legnickie Pole oraz Kunice. Dlatego inwestycja będzie realizowana jednocześnie przez Gminę Legnica i GDDKiA. Tylko taka realizacja wszystkich fragmentów wschodniej obwodnicy Legnicy zapewni jej prawidłowe funkcjonowanie i osiągnięcie założonego celu. W wariancie preferowanym pozamiejski odcinek ma długość ok. 5,1 km 
 
Obwodnica Milicza w ciągu DK15 Preferowany wariant obwodnicy Milicza w ciągu DK15 liczy nieco ponad 10 kilometrów i prowadzi po zachodniej części miasta. Początek będzie w okolicy Miłochowic, ominie Kaszowo i włączy z powrotem do DK15 w okolicy miejscowości Stawiec.   

Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach, o którą wystąpiliśmy do samorządów zatwierdzi przebieg obu obwodnic i pozwoli dokończyć prace nad studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowym (m.in. badania geologiczne) – informuje GDDKiA. Kolejnym etapem będzie ogłoszenie przetargu na wykonawcę obu inwestycji, który opracuje niezbędne projekty, uzyska decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej oraz zrealizuje prace w terenie. 

Budowa obwodnicy Legnicy pozwoli na utworzenie spójnego układu komunikacyjnego dróg A4, S3 (DK3) i DK94 o znaczeniu krajowym i międzynarodowym, z ominięciem centrum Legnicy. Komfortowe i szybkie połączenia drogowe pomiędzy A4, S3 i DK94 wpłynie pozytywnie na rozwój gospodarczy regionu oraz Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Z uwagi na złe warunki przejazdu drogą krajową nr 94 przez Legnicę, w tym przez zabytkowe centrum miasta, budowa brakującego fragmentu obwodnicy (poza obszarem miasta na prawach powiatu) umożliwi właściwe skomunikowanie zurbanizowanych i uprzemysłowionych terenów. Budowa obwodnicy Milicza poprawi przepustowości układu komunikacyjnego łączącego drogę ekspresową S5 z drogą krajową nr 11 w Jarocinie, a w przyszłości z drogą ekspresową S11. Realizacja obu obwodnic pozwoli na wyeliminowanie ruchu tranzytowego z centrum tych miast, a tym samym wpłynie na poprawę warunków ruchu i bezpieczeństwa użytkowników dróg oraz mieszkańców.   
Obie inwestycje planowane są do realizacji w formule Projektuj i buduj w latach 2025-2029.  

W ramach rządowego programu budowy 100 obwodnic na Dolnym Śląsku, na etapie prac przygotowawczych jest siedem dolnośląskich obwodnic: Głogowa w ciągu DK12, Kaczorowa w ciągu DK3, Oławy w ciągu DK94, Milicza w ciągu DK15, Międzyborza w ciągu DK25, Złotego Stoku w ciągu DK46 oraz Legnicy w ciągu DK94.

Twoja reakcja na artykuł?

2
13%
Cieszy
5
33%
Hahaha
2
13%
Nudzi
1
7%
Smuci
3
20%
Złości
2
13%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (21)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
446
Tak, regularnie
24%
Tak, od czasu do czasu
36%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
15%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
26%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Koniec CPK? Rząd ma „lepszy” plan!
 
Rozmowy Jelonki
Nie widzimy przeszkód do współpracy
 
Polityka
Kowary – ślubowanie burmistrza
 
Polityka
Jeżów Sudecki – ślubowanie wójta i radnych
 
Aktualności
Gratka dla fanów historii!
 
Aktualności
Wzruszenie łamało mu głos
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group