Raport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 15 kwietnia
im. Bazylego, Tytusa

Jelenia Góra: O ubeckiej prowokacji

Czwartek, 4 marca 2021, 7:01
Autor: WAC
Fot. Książnica Karkonoska
Wczoraj (3.03) w ramach jeleniogórskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Książnicy Karkonoskiej odbyło się spotkanie z Piotrem Lipińskim, autorem książki „Kroków siedem do końca. Ubecka prowokacja, która zniszczyła podziemie”. Z uwagi na pandemię, spotkanie było transmitowane w sieci.

Piotr Lipiński to dziennikarz, reporter historyczny Gazety Wyborczej, autor wielu książek dotyczących powojennej historii Polski mi.in. „Bicia nie trzeba było ich uczyć. Proces Humera i oficerów śledczych Urzędu Bezpieczeństwa”, „Cyrankiewicz. Wieczny premier”, „Bierut. Kiedy partia była bogiem”, „Gomułka. Władzy nie oddamy”, „Niepowtarzalny urok likwidacji. Reportaże z Polski lat 90. (wspólnie z Michałem Matysem)”, „Anoda. Kamień na szańcu”, „Raport Rzepeckiego”, „Absurdy PRL-u (również z Michałem Matysem” oraz cyklu: „Bolesław Niejasny”, „Ofiary Niejasnego” i „Towarzysze Niejasnego”, opisującego ofiary i katów epoki polskiego stalinizmu.

Kilkakrotnie wyróżniany przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich i nominowany do nagrody Grand Press. Laureat nagrody Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich za dokument "Co się stało z polskim Billem Gatesem". Za książkę o Cyrankiewiczu był nominowany do Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego, a za tę o Bierucie do Kryształowej Karty Polskiego Reportażu.

W trakcie spotkania prowadzonego przez dyrektora Książnicy Karkonoskiej Marcina Zawiłę rozmawiano głównie o jednej z ostatnich książek P. Lipińskiego „Kroków siedem do końca. Ubecka prowokacja, która zniszczyła podziemie”. Ta pozycja jest efektem dziennikarskiego śledztwa i poświęcona jest dramatycznym dziejom upadku największej niemilitarnej organizacji podziemia antykomunistycznego - Zrzeszeniu Wolność i Niezawisłość.

Pierwsze cztery Zarządy Główne Zrzeszenia WiN, zwane komendami, zostały rozpracowane i błyskawicznie i zlikwidowane przez UB. Ich członków stalinowskie sądy skazywały na kary śmierci lub dożywocia. W 1948 roku powstała V Komenda, której udało się przetrwać do roku 1952. Skonsolidowała podziemie, wydelegowała na Zachód kurierów, którzy mieli zostać przeszkoleni przez CIA, a następnie wrócić do Polski, by przygotowywać kolejnych żołnierzy na wypadek wybuchu III wojny światowej. Ale V Komenda okazała się prowokacją UB. Jej dowództwo stanowili pracownicy służb bezpieczeństwa i tajni współpracownicy. Udało się im wyprowadzić w pole zachodnie wywiady i doprowadzić do aresztowań ostatnich członków podziemia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Porównaj ceny z Jelonką.com

Finał składania wniosków

Dzieci można posłać do szkoły

Czytaj również

W Bolkowie kręcą film

Cyklostrada na linii kolejowej do Lwówka Śląskiego [PRIMA APRILIS]

W Jeleniej Górze znaleźli swój dom

Zaszczepią masowo?

Wykluły się helodermy

Odkryto starą sztolnię

Kolejny punkt pobrań do testów na koronawirusa  

Wodnik odwoła się do prezesa Wód Polskich

Kto posprząta na Tabaki?