Piątek, 19 kwietnia
Imieniny: Konrada, Leona
Czytających: 8845
Zalogowanych: 18
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kowary: O roślinach chronionych Sudetów w Kowarach

Środa, 4 kwietnia 2018, 17:12
Autor: Zbigniew Piepiora
Otwarcie wystawy i wykład Wojciecha Giży pt.: Rośliny chronione Sudetów odbędzie się 14 kwietnia (sobota) o godz. 17.00 w „Gościńcu na Starówce” w Kowarach przy ul. 1 Maja 23. Dzięki uprzejmości Danuty Piepiory zaprezentowane zostaną fotografie roślin występujących w Sudetach.

Przyczynkiem do zorganizowania wystawy i wykładu jest ostatnia książka dra W. Giży pt „Rośliny chronione Sudetów” (2017). Jest to pierwsza tego typu publikacja w historii Sudetów. Opisano w niej 167 gatunków stwierdzonych obecnie na obszarze Sudetów, Pogórza Zachodniosudeckiego i Przedgórza Sudeckiego.

Książka jest bardzo starannie wydana pod względem merytorycznym i estetycznym oraz napisana lekkim językiem. W opisie każdego gatunku są informacje dotyczące jego ochrony, zagrożeń i ekologii, istotne cechy taksonomiczne do rozpoznawania w terenie oraz najbardziej rozbudowane, interesujące informacje z zakresu biologii i nauk pokrewnych, m. in. etnobotaniki. Tekst zilustrowany jest 356 znakomitymi fotografiami i mapkami rozmieszczenia gatunków krytycznie zagrożonych (CR). Dla wygody korzystania z tej książki poszczególne gatunki pogrupowano według barwy kwiatów i dodano słownik terminów biologicznych stosowanych w tekście.

Dr Wojciech Giża to biolog, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Od urodzenia mieszka i pracuje w Złotym Stoku. Swoje popularnonaukowe książki wydaje od 2004 roku promując Sudety i rodzimą przyrodę np.: „Skarby Ziemi Złotostockiej”, „Rośliny chronione ziemi ząbkowickiej”, „Rośliny chronione ziemi kłodzkiej” i „Rośliny chronione Wrocławia i powiatu wrocławskiego”, „Storczyki Polski – etymologia” i „Rośliny chronione Sudetów”. Jego książki to pierwsze opracowania tego typu w historii wymienionych obszarów. Ich podstawową zaletą jest to, że dotyczą obszarów niewielkich, w których na co dzień żyją lokalne społeczności. Dzięki takiemu ujęciu jest szansa, że prezentowane w nich rośliny staną się mniej anonimowe i częściej będzie można liczyć na ich ochronę.

Wystawę będzie można oglądać za darmo codziennie do końca lata.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Na kogo zagłosujesz w 2 turze wyborów w Jeleniej Górze?

Oddanych
głosów
582
Jerzy Łużniak
43%
Hubert Papaj
57%
 
Głos ulicy
Zagłosujemy na obecnego burmistrza
 
Miej świadomość
Czy warto dopłacać?
 
Rozmowy Jelonki
Dzieci wypoczywały w Brennej
 
Aktualności
Kładą asfalt na Wolności
 
Karkonosze
Wniosą dwie dziewczynki na Śnieżkę!
 
112
Najechał na autobus
 
112
Potrącenie dziecka
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group