Czwartek, 9 maja
Imieniny: Grzegorza, Karoliny
Czytających: 10273
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Nowość w Jeleniej Górze – naprawdę czysta woda

Poniedziałek, 19 czerwca 2023, 10:19
Aktualizacja: 10:23
Autor: ts
Jelenia Góra: Nowość w Jeleniej Górze – naprawdę czysta woda
Fot. ts
Od niedawna przy budynkach mieszkalnych w Jeleniej Górze zaczęły pojawiać się automaty z napisem „czysta woda pitna”. Chcąc zaspokoić zainteresowanie Czytelników redakcja postanowiła dowiedzieć się co to jest i do czego służy.

Wyszukiwanie w Internecie w języku polskim nie dało odpowiedzi. Jednak w wyniku poszukiwań „drinking water vending machine” okazało się, że urządzenia te nie są rzadkością na całym świecie. Na przykład w USA jest ponad 70 000 (!) takich urządzeń. Nawet tam, gdzie jakość wody z wodociągu jest wysoka, większość ludzi nie pije jej z kranu i kupuje oczyszczoną, specjalnie przygotowaną wodę do picia.
Dowiedzieliśmy się, że firma „Czyste Źródło” (NIP: 6112823879) jest zarejestrowana w Jeleniej Górze i postanowiliśmy uzyskać od nich odpowiedzi na nasze pytania.

Andrzej, przedstawiciel firmy „Czyste Źródło”, odpowiada na nasze pytania.
- Skąd taki pomysł na biznes? W końcu woda w wodociągach Jeleniej Góry jest dobrej jakości.
- Woda w Jeleniej Górze naprawdę spełnia wszystkie wymogi bezpieczeństwa i nie jest zła. Ale według danych TNS Polska nieprzetworzoną wodę z kranu pije tylko 28% Polaków. Większość ludzi woli nie pić wody, która płynie do ich kranów przez kilka kilometrów rurami leżącymi w ziemi przez kilka, a niektórzy nawet kilkadziesiąt lat. Ci ludzie mają dwie możliwości: albo zainstalować system oczyszczania w domu, albo kupić wodę pitną w plastikowych butelkach w sklepie. Pierwsze rozwiązanie jest drogie i nie zawsze opłaca się: przeciętny system odwróconej osmozy do mieszkania kosztuje około 2000 zł, wymiana materiałów eksploatacyjnych (filtry, membrany, mineralizatory) też nie jest tania. Ponadto taki system zajmuje dużo miejsca i nie działa na rurach wodociągowych o ciśnieniu poniżej 5 barów.
Kupowanie wody w plastiku ma też swoje negatywne strony: rośnie liczba plastikowych butelek, które często można spotkać leżące na ulicy. A naprawdę wysokiej jakości woda w sklepie nie jest tania. Zgodnie z wynikami badań niektóra woda ze sklepu jest gorszej jakości od wody z kranu.

- Co „Czyste Źródło” oferuje konsumentom?
- Oferujemy konsumentom prawdziwie czystą, zdrową, przygotowaną do picia wodę. Z naszych danych wynika, że po spróbowaniu wody z naszych urządzeń konsumenci nie wracają do zakupu wody ze sklepu.
Urządzenie nalewa wodę do pojemników konsumentów w dowolnej ilości. Jako pojemniki mogą występować małe i duże plastikowe i szklane butelki wielokrotnego użytku, bidony, kanistry. Cena za 1 litr to 60 groszy, czyli dużo taniej niż woda o podobnej jakości ze sklepu. W aparacie można kupić nawet 165 ml za 10 grosze – aparat nalewa zgodne z wrzuconą ilością pieniędzy. Aparat nie wydaje reszty.

- Jak działają te urządzenia?
- W pierwszej kolejności woda z wodociągu miejskiego poddawana jest wstępnemu oczyszczaniu: filtry cząstek stałych usuwają z wody zanieczyszczenia mechaniczne większe niż 1 mikron, a filtr z węglem aktywnym z kokosa usuwa z wody szkodliwe bakterie, chlor, związki organiczne i inne szkodliwe zanieczyszczenia. Następnie woda dostaje się do systemu odwróconej osmozy, który jest obecnie najlepszym sposobem oczyszczania wody na świecie. Tutaj woda jest oczyszczana na poziomie molekularnym. Membrana odwróconej osmozy zatrzymuje 99,9% wszystkich zanieczyszczeń. Ale taka „pusta” woda nie nadaje się do picia. Dlatego po membranach ciecz przepływa przez mineralizator, który dodaje do wody niezbędne dla organizmu minerały, takie jak wapń, potas, magnez, żelazo, glin itp. jednocześnie zamieniając się w prawdziwie „żywą”, smaczną, zdrową wodę. Teraz ta woda wpływa do zbiornika magazynowego ze stali nierdzewnej, gdzie jest wzbogacana tlenem. W oczekiwaniu na nabywcę woda w zbiorniku jest przez całą dobę pod wpływem światła ultrafioletowego, co zapobiega rozmnażaniu się wirusów, bakterii i grzybów.
Procesy oczyszczania wody, płukania membran i nasycania wody tlenem są sterowane i kontrolowane przez komputer. Ponadto komputer ma połączenie z Internetem, a specjalista w czasie rzeczywistym dowiaduje się o awarii, alarmie lub zbliżającym się terminie wymiany filtrów.
Urządzenie posiada również opcję ozonowania pojemnika kupującego w celu dezynfekcji. Uruchamia się ona przyciskiem na życzenie klienta. Ozonowanie pojemnika nadaje wodzie specyficzny „metalowy” smak znikający w ciągu godziny. Ci, którzy nie są gotowi czekać, aż ten smak zniknie, mogą zrezygnować z ozonowania.
Ludzie, którzy piją tę wodę, mówią, że herbata i kawa z niej zrobione mają o wiele przyjemniejszy smak niż przygotowane na bazie wody z kranu.

- Dlaczego ludzie mogą być pewni, że to wszystko jest prawdą?
- Aparaty posiadają ATEST HIGIENICZNY wydany przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH. Jakość wody potwierdzają badania mikrobiologiczne, fizykochemiczne i organoleptyczne wykonane przez laboratorium AquaNET z Poznania. Wszystkie urządzenia są zarejestrowane i znajdują się pod kontrolą SANEPIDu. Wszystkie dokumenty można znaleźć na profilu „Czyste Źródło” na Facebooku.

- Skąd bierze się woda i prąd do aparatów?
- Wszystkie urządzenia są podłączone do sieci wodociągowej i elektrycznej budynków za pomocą liczników, zgodnie z odczytami, z których firma „Czyste Źródło” płaci za wodę i prąd.

- Ile aparatów już działa? Ile jeszcze będzie zainstalowane?
- Na dzień dzisiejszy w Jeleniej Górze działa 7 aparatów: 3 wolnostojących – Sygietyńskiego 5, Kiepury 32, Noskowskiego 10 i 4 naściennych dwumodułowych (moduł nalewu - na ścianę, moduł oczyszczania – w piwnicy lub w hydroforni) - Różyckiego 10, Moniuszki 3, Moniuszki 4, Elsnera 4. Jeszcze będzie zainstalowanych 8 aparatów.
Mapę aparatów można pobrać po kliknięciu w link: MAPA

- Co jeszcze Pan chciałby powiedzieć Czytelnikom?
- Wszyscy bardzo kochamy nasze miasto. Chcemy, żeby było czyste, a jego mieszkańcy zdrowi. Dlatego zainstalowaliśmy aparaty w Jeleniej Górze, żeby jeleniogórzanie jako pierwsi w Polsce mogli już korzystać z aparatów do sprzedaży krystalicznie czystej, zdrowej, smacznej wody.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
474
Tak, regularnie
24%
Tak, od czasu do czasu
36%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
15%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
25%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Koniec CPK? Rząd ma „lepszy” plan!
 
Rozmowy Jelonki
Nie widzimy przeszkód do współpracy
 
112
Czołówka w cieniu dębu
 
112
Jechali powoli, a i tak kolizja
 
Aktualności
Piknik w KSON
 
112
Fiat, Ford i Seat zderzyły się na Wolności
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group