Uchodźcy

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 1 lipca
im. Haliny, Marcina, Mariana

Jelenia Góra: Nowe władze w Kole Przewodników Sudeckich

Piątek, 13 maja 2022, 10:47
Aktualizacja: 10:48
Autor: Krzysztof Tęcza
Fot. Archiwum K. Tęczy
Odbyło się Spotkanie Sprawozdawczo- Wyborcze Koła Przewodników Sudeckich działającego przy Oddziale PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze.

Może nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego jednak ze względu na to, że jest to w skali kraju największe działające koło skupiające zawodowych przewodników górskich, wybór nowych władz jest ważnym wydarzeniem. Od tego bowiem kto zostanie wybrany zależy dalsza działalność koła. A ta, jak na razie, jest imponująca.

Koło w ramach swojej działalności w bieżącej kadencji zorganizowało ponad 70 szkoleń dla swoich członków. Od razu należy dodać, że wszystkie szkolenia były dla przewodników bezpłatne. To bardzo ważne, gdyż patrząc na inne koła przewodnickie działające w kraju jest to ewenement. Ponieważ nasze koło skupia niemal ćwierć tysiąca przewodników jego działalność jest finansowana ze składek członkowskich. Mało tego nasze koło jest jedynym, w którym powstał fundusz pomocowy dla członków znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej czy zdrowotnej. Trzeba przyznać, że hojność członków koła przeszła wszelkie oczekiwania co pozwoliło na wsparcie koleżanek i kolegów w ich kłopotach. Jest to niezwykły gest ze strony członków koła, tym bardziej, że wpłaty na konto pomocowe nie są jednorazowe i ciągle na nie wpływają.

Koło, a właściwie jego dotychczasowe władze oprócz organizowania szkoleń dbają o podnoszenie kwalifikacji swoich członków. Dlatego wielu z nich posiada uprawnienia do oprowadzania nie tylko po terenie Sudetów ale także w Republice Czeskiej czy w Niemczech. Warta podkreślenia jest współpraca z Karkonoskim Parkiem Narodowym w ramach której spora część przewodników uzyskała upragnienia do oprowadzania po terenie KPN. Wszystkie spotkania szkoleniowe podnoszą zasób wiedzy przewodników ale także wpływają na efekty ich pracy. Dzięki temu nasi przewodnicy uważani są nie tylko za fachowców ale także za osoby, którym ze spokojem można powierzyć grupy będąc pewnym, że nic im się nie stanie, a w razie nieprzewidzianych sytuacji, że przewodnik potrafi zapanować nad sytuacją i udzielić pieszej pomocy a także zorganizować stosowną pomoc.

W trakcie wyborów, po przeliczeniu głosów, do Zarządu Klubu Przewodników Sudeckich wybrano:
Prezes – Piotr Gryszel
Wiceprezes – Tomasz Miszczyk
Sekretarz – Jerzy Górski
Skarbnik – Roksana Knapik
Członek – Jacek Potocki

Komisja Rewizyjna KPS:
Przewodniczący – Janusz Jachnicki
Sekretarz – Alina Pasińska
Członek – Marcin Bednarek.

Ogłoszenia

Czytaj również

Zaostrza się spór o ceny ścieków

Sesja Rady Miejskiej z imieninami

Wypadek autokaru z pasażerami na Przełęczy Kowarskiej

Czytaj również

Ścieki w Kamiennej

Leszek Kosiorowski w zarządzie Worldlopped

Zarząd Powiatu z wotum zaufania i absolutorium

Skromne finansowanie – skromny Festiwal Teatrów Ulicznych

Uciekinier w… szałasie

Otworzą ruch na alei Wojska Polskiego

Festyn parafialny u Pijarów