Raport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 18 września
im. Ireny, Józefa, Stanisława

Jelenia Góra: Niebezpiecznie na ulicy Orkana?

Wtorek, 20 lipca 2021, 6:02
Autor: WAC
Fot. WAC
Kierowcy na naszej wąskiej ulicy jeżdżą jak szaleni – mówią mieszkańcy ulicy Orkana w Jeleniej Górze. - Dlatego chcielibyśmy, aby Miasto zamontowało na jezdni progi zwalniające. Niestety decydenci są głusi na nasze prośby - żalą się.

Orkana to wąska uliczką biegnącą od ulicy Wolności. Na początku ma dwie odnogi, na których ruch odbywa się jednokierunkowo. Wzdłuż jezdni nie ma chodnika, więc piesi muszą poruszać się bardzo wąskim poboczem. Jak mówią mieszkańcy - wielu kierowców po niedawno odnowionej nawierzchni porusza się ich ulicą z szybkością sporo większą niż dopuszczalna. Dlatego jakiś czas temu, po wielu monitach, przy wjeździe na Orkana postawiono znak „strefa zamieszkania”. To wiele nie zmieniło.

Tutaj samochody i motocykle po równej drodze jeżdżą bardzo szybko, szczególnie w kierunku ulicy Wolności – mówi jedna z mieszkanek ulicy Orkana. - Sama byłam świadkiem, kiedy starsza pani uskakując przed pędzącym autem osunęła się z pobocza do rowu.
Naszym zdaniem ulica jest też źle oznakowana – dodaje inna z kobiet. - Często zatrzymujemy jadących zbyt szybko i informujemy, że tu jest ograniczenie prędkości do 20 kilometrów na godzinę. Niektórzy z nich są zdziwieni, niektórzy pyskują. Zdarza się również, że samochody ciężarowe, które mają problem z wykręceniem na początku ulicy jeżdżą pod prąd stwarzając dodatkowe zagrożenie.

Jak mówi rzecznik Miasta Cezary Wiklik - postawiony przy wjeździe znak „strefa zamieszkania” w wystarczający sposób spełnia swoją rolę. Jednocześnie podkreśla, że zdanie mieszkańców co do zastosowania progów zwalniających na ul. Orkana jest podzielone. Obok domagających się ich montażu, jest też grupa przeciwnych tego typu rozwiązaniu.

Dotychczas poprzez Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa odebraliśmy tylko jedno zgłoszenie dotyczące przekroczeń prędkości na ulicy Orkana – dodaje naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji Henryk Mieszała. - Takich zdarzeń nie potwierdziły też nasze patrole, które udawały się w to miejsce. Z tego co wiem, Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta negatywnie odniósł się do wniosków osób domagających się montażu tam progów zwalniających. Jednocześnie w dalszym ciągu rozważana jest możliwość zastosowania przewężek na drodze, które mają poprawić bezpieczeństwo pieszych. Dodatkowo właściciel jednej z pobliskich hurtowni zobowiązał się do wybudowania omijającej ul. Orkana drogi dojazdowej do swojej firmy od ul. Hofmana.

Ogłoszenia

Czytaj również

Co z oczyszczalnią w Marczycach?  

Będzie remont, będą utrudnienia

Święto Wojska Polskiego

Czytaj również

30 lat Straży Miejskiej

Wystartowało polskie Davos

Korki na alei Jana Pawła II w wyniku absurdu  

Z samorządowcami o projektach

Witaj szkoło!

Piknik z Marysieńką pełen atrakcji  

Przepompownia bez ochrony?

Czy powstanie baza lotniczego pogotowia?

KOD w sprawie mediów