Raport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 6 maja
im. Jakuba, Judyty, Jana

JELENIA GÓRA: Nie zelektryzowała publiczności

Niedziela, 17 lutego 2008, 7:42
Aktualizacja: 17:49
Autor: AGA
Fot. Bartłomiej Sowa
„Elektra” Eurypidesa w reżyserii Natalii Korczakowskiej, piąta premiera z 10 zapowiedzianych w tym sezonie, w sobotni wieczór rozczarowała tych, którzy spodziewali się sztuki co najmniej na poziomie „Śmierci Człowieka–Wiewiórki”.

Dla przypomnienia, tytułowa bohaterka, Elektra i jej brat Orestes, są dziećmi władcy Myken i Argos, Agamemnona i jego żony Klitajmestry. Nad ich rodem jednak, jak to w antycznych tragediach bywa, ciąży boskie fatum. Klitajmestra zabiła Agamemnona i poślubiła jego kuzyna, Ajgistosa. Do Elektry przybywa Orestes, chcąc pomścić śmierć ojca. Ta namawia go nie tylko do zabicia Ajgistosa, ale również do matkobójstwa.

Teatralna zapowiedź brzmiała zachęcająco: „Czy ich wyborami sterują bogowie? Los? I – czym tak naprawdę są los i bogowie? (…) To spektakl o władzy, sterującej nami z ukrycia. Lekcja antyku dla młodzieży! Lekcja nowoczesnego teatru, który odczytuje klasyczne teksty poprzez współczesną myśl filozoficzną.” Okazało się jednak, że antyczne dialogi w połączeniu z filozoficznymi wywodami Foucault, problematyką zbrodni, zemsty, duszy, władzy, hasłami o humanitarnym zadawaniu bólu, słuszności lub nie kary śmierci pomieszały się ze sobą i tak naprawdę nie wiadomo w końcu, co było najważniejsze. Spektakl o władzy i społecznym zapotrzebowaniu na egzekucje publiczne? Głos w sprawie kary śmierci? Odpowiedzialności za popełnione zabójstwo?

Zabrakło przede wszystkim spójności. Niby to dramat, lekcja antyku, niby teatr w teatrze, jakby współczesny, ale nie do końca. Uroku nie dodała też oszczędna scenografia składająca się z kilku krzeseł w przedniej części sceny, a w głębi z zasłoniętego plastikową konstrukcją łóżka, odbijającego się w lustrze zamieszczonym u góry. Całość uzupełniał obraz z kamery rejestrującej grę aktorów, wyświetlany na owej konstrukcji.

I choć spektakl starał się bronić grą aktorów, szczególnie Lidii Schneider w roli Klitajmestry, całość wypadła zwyczajnie słabo. Błysków w oczach zachwyconych widzów, ani owacji na stojąco zabrakło. Spójnej koncepcji na sztukę chyba też.

Kolejne spektakle odbędą się 21 lutego (premiera studencka) oraz 23 lutego, o godz. 19. Bilety w cenach: 18 i 27 złotych. Reżyseria – Natalia Korczakowska, scenografia i kostiumy – Anna Met, dramaturgia – Tomasz Śpiewak, video – Prot Jarnuszkiewicz. Występują: Iwona Lach – Elektra, Anna Paruszyńska – młoda Elektra, Piotr Żurawski – Orestes, Jarosław Dziedzic – Pelades, Andrzej Kępinski – Chłop, Piotr Konieczyński – Ajgistos, Bogusław Siwko – Agamemnon, Irmina Babińska – Norma Pierwsza, Starzec, Lidia Schneider – Norma Druga, Klitajmestra, Anna Ludwicka – Norma Trzecia, Przodownica Chóru, Robert Mania – Dioskur.

Ogłoszenia

Czytaj również

Rozpoczął się proces

Raport ws. koronawirusa w regionie (aktualizacja)

Będzie więcej kamer

Czytaj również

Dzień Położnej

Szklarskiej Porębie grozi katastrofa ekologiczna?  

Dzień Kominiarza

Na pamiątkę d. cmentarza

Jest kolejne serce

Nie żyje Piotr Ciupiak

Nie żyje Jerzy Sauer

KPSW w trosce o przyrodę

Tak się ptaków nie dokarmia