Czwartek, 28 marca
Imieniny: Anieli, Jana
Czytających: 9513
Zalogowanych: 23
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Nie – dla odpadów

Niedziela, 4 października 2020, 7:02
Autor: WAC
Region: Nie – dla odpadów
Dwie godziny trwał wczorajszy (3.10) protest mieszkańców polegający na blokowaniu drogi w Mirsku przy moście prowadzącym do Rębiszowa. Protestujący nie zgadzają się na przywiezienie odpadów z Niemiec, które mają być wykorzystane do rekultywacji nieczynnej kopalni bazaltu.

Organizatorem akcji były lokalne stowarzyszenia "Zakwisie" oraz "Odnowa". Ich sprzeciw budzą plany wykorzystania w celu rekultywacji terenów pokopalnianych pyłów odlotowych z niemieckich zakładów. Na teren Polski miałoby wjechać w 1500 transportach wielkotonażowymi samochodami ciężarowymi ponad 40 tysięcy ton odpadów przemysłowych. Poza mieszkańcami regionu oraz przedsiębiorcami z branży turystycznej krytyczne zdanie na temat tych planów wyrazili w stosownych uchwałach radni powiatu lwóweckiego oraz gminy Mirsk.

Na wwiezienie do Polski opadów pohutniczych zgodę wydał Główny Inspektor Ochrony Środowiska. W specjalnym oświadczeniu wyjaśnia on, że zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego w sprawie przemieszczania odpadów, żaden kraj Unii nie może bez uzasadnienia zabronić przywozu odpadów przeznaczonych do odzysku. W przypadku odpadów przywożonych i wywożonych do Polski i z Polski do procesów odzysku, zgodnie z przepisami GIOŚ nie może wydać odmowy jeśli nie znajdzie dla niej uzasadnienia w przepisach prawa. Regularne kontrole prowadzone na miejscu rekultywacji potwierdzają, że podmiot wywiązuje się ze zobowiązań zawartych w zgodach na rekultywacje wyrobiska i przetwarzanie odpadów, a do wyrobiska nie trafiają odpady komunalne czy niebezpieczne – zatem nie było podstawy prawnej do tego, by GIOŚ wydał decyzję odmowną na transgraniczne przemieszczanie odpadów przeznaczonych do odzysku. Pyły z gazów dolotowych, które trafią do Rębiszowa przypominają drobną frakcję mineralną zachowującą właściwości sypkie. Zgodnie z decyzjami Starosty Lwóweckiego, Marszałka Województwa Dolnośląskiego i Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, do wyrobiska w Rębiszowie mogą trafić pyły z gazów odlotowych, niezawierające substancji niebezpiecznych. Kod tego odpadu to 10 09 10 i zgodnie z Europejską Klasyfikacją Odpadów, odpad ten nie jest zaklasyfikowany jako odpad niebezpieczny.

Twoja reakcja na artykuł?

3
3%
Cieszy
3
3%
Hahaha
1
1%
Nudzi
3
3%
Smuci
15
17%
Złości
61
71%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (59)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy chodzę do teatru?

Oddanych
głosów
430
Tak
22%
Nie
40%
Czasami
26%
Nie chodzę
12%
 
Głos ulicy
Dlaczego biegają?
 
Miej świadomość
100 konkretów (zrealizowano 10%): SUKCES czy PORAŻKA?
 
Rozmowy Jelonki
Przebudowy i remonty
 
Aktualności
Życzenia dla mieszkańców Piechowic
 
Polityka
Z pustego i Salomon nie naleje
 
Kultura
Zagrali w Podgórzynie
 
112
Pożar w restauracji
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group