Piątek, 29 marca
Imieniny: Helmuta, Wiktoryny
Czytających: 10943
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Nagrodzeni za rodzinne wspomnienia na papier przelane

Sobota, 4 grudnia 2010, 12:28
Aktualizacja: Niedziela, 5 grudnia 2010, 8:21
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Nagrodzeni za rodzinne wspomnienia na papier przelane
Fot. TEJO
Aż czterdzieści pięć prac pióra czterdziestu jeden autorów wpłynęło na drugą edycję konkursu literackiego „Zachować w pamięci – Historia mojej rodziny”. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród miało miejsce dziś w siedzibie organizatora, czyli w Książnicy Karkonoskiej. Być może wiosną uda się wydać tomik z nagrodzonymi pracami.

– Nasz konkurs nabiera wymiaru ogólnopolskiego: dostaliśmy prace, między innymi, z Częstochowy, Katowic, a nawet Wejherowa – powiedziała przewodnicząca jury Ewa Milińska, która – w imieniu organizatorów – zapoznała gości z kryteriami oceny prac przez jury. Podkreśliła, że poziom był bardzo wysoki, a szczególnie godny zauważania jest udział młodzieży. Jurorzy (Ewa Milińska, Maria Suchecka, Miłosz Kamiński i Kamila Wilk) zdecydowali, że prace ludzi młodych zostaną ocenione w osobnej kategorii.

– Braliśmy pod uwagę zarówno wartość faktograficzną wspomnień, jak i zgodność z tematem i jego oryginalne ujęcie. Liczyła się dynamika – dodała Ewa Milińska. Konkurs okazał się wielopokoleniowy. Wśród laureatów jest bowiem wnuk, który opisał historię swojej babci. Jednocześnie o tym samym pisał jego dziadek nie wiedząc, że za pióro chwycił także wnuk. Obie prace – choć na ten sam temat – okazały się godne nagrody!

Wśród młodzieży trzy równorzędne pierwsze miejsca przyznano Bartkowi Błaszkiewiczowi za „Prawdziwą opowieść mojego dziadka”, Filipowi Pławiakowi za „Wspomnienia z Kresów Wschodnich” oraz Iwo Wieczorkowi za pracę zatytułowaną „Z opowieści mojej Babci Marii”. Nagrody książkowe i dyplomy dostali wszyscy uczestnicy. A szczególne podziękowania trafiły na ręce pań z Zespołu Szkół w Janowicach Wielkich, skąd pochodziło wiele wspomnień.

Wśród dzieł starszych literatów jurorom bardzo trudno było wskazać to najlepsze. Dlatego zdecydowano o przyznaniu czterech równorzędnych nagród pierwszych (po 500 PLN). Trafiły one do Teresy Ankudewicz-Blukacz, Alicji Ciszewskiej, Mateusza Jaskólskiego oraz Izabeli Rychnowskiej. Drugie miejsce (250 PLN) zajęli: Anatol Bawiński, Jan Hanc, Joanna Peczenenko oraz Maria Proń i Martyna Migdalska. Trzecią nagrodę w postaci rocznego karnetu wstępu do Teatru im. Norwida dostała Barbara Pawłowicz. Wyróżniono prace Ewy Pelzer, Jolanty Stopki, Jerzego Suchockiego oraz Norberta Wieczorka. Dwie nagrody ufundował także dyrektor Książnicy Karkonoskiej – trafiły one do Jolanty Wilkońskiej oraz Jana Owczarka. Okolicznościowe dyplomy i upominki dostali wszyscy uczestnicy zmagań.

Niestety nie udało się – tak jak w roku ubiegłym – wydać nagrodzonych i wyróżnionych prac. Być może będzie to możliwe wiosną 2011. Póki co rodzinne wspomnienia mieszkańców miasta i regionu oraz osób z nim związanych będą publikowane na stronie Jeleniogórskiej Biblioteki Cyfrowej oraz w specjalnym biuletynie, który będzie miał także elektroniczną postać.

Wszystkim autorom gratulujemy!

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy chodzę do teatru?

Oddanych
głosów
504
Tak
23%
Nie
41%
Czasami
25%
Nie chodzę
11%
 
Głos ulicy
Nie chodzę do fryzjera, bo fryzjer przyjeżdża do mnie
 
Miej świadomość
100 konkretów (zrealizowano 10%): SUKCES czy PORAŻKA?
 
Rozmowy Jelonki
Przebudowy i remonty
 
Kilometry
Pociągiem do Karpacza już w czerwcu
 
Aktualności
Życzenia dla mieszkańców Piechowic
 
Polityka
Z pustego i Salomon nie naleje
 
Kultura
Zagrali w Podgórzynie
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group