Raport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 16 stycznia
im. Waldemara, Włodzimierza

Jelenia Góra: Na pikniku regionalnie, społecznie i z pasją

Sobota, 4 grudnia 2021, 10:05
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
W Galerii Karkonoskiej prowadzonej przez Karkonoską Agencję Rozwoju Regionalnego odbył się III Piknik Ekonomii Społecznej, podczas którego można było skorzystać z oferty przedsiębiorstw społecznych, ale również porozmawiać z ludźmi, którzy nie nastawiają się wyłącznie na zyski. Wśród oferowanych produktów były przede wszystkim rękodzieła, ale również smaczne i ekologiczne produkty regionalne.
Przedsiębiorstwa społeczne są ważne, ponieważ zatrudniamy osoby, które z jakiegoś powodu są wykluczone na rynku pracy, np. są niepełnosprawne, mają "przygodę" z alkoholem, są długotrwale bezrobotne, są emerytami, czy kobietami z grupy defaworyzowanej - podkreśliła Katarzyna Harbul-Bała, prezes Fundacji Boskie Karkonoskie. - Chodzi o to, żeby pobudzić u nich gen przedsiębiorczości, dać wiatr w żagle, aby poradziły sobie na rynku pracy - dodała przedstawicielka fundacji, która zatrudniała m.in. mamę samotnie wychowującą dziecko, czy emerytkę.
W sobotę mamy inaugurację sali, gdzie będziemy nadawać radio internetowe. W poniedziałek zaczynamy nadawać - mówił Mirek Malec z inicjatywy twórczej "Zamek nadaje". - Działamy od wielu lat, ale dowiedzieliśmy się, że możemy uzyskać unijne wsparcie na ekonomię społeczną. Wspieramy inicjatywy twórcze, ale robienie radia to dla nas nowe wyzwanie - dodał popularny "Smalec" z zespołu Ga-Ga Zielone Żabki, który na stoisku oferował również prace artystyczne (malarstwo, rzeźba).
Oferuję albumy, kalendarze, notesy - wszystko przechodzi przez moje ręce. Z wykształcenia jestem fotografem i grafikiem, ale nigdy nie znalazłam albumu, który mi się podobał, więc zaczęłam tworzyć swoje rzeczy. Chwyciło się i to sprzedaję - wyznała Karolina Petrusiewicz z Komsta Tworzy.

Wśród wystawców było m.in. Naturalnie.eco, które oferuje produkty lniane - założyciele mieli swoje problemy w życiu, ale dzięki pracy z nich wyszli i są dumni ze swojego rozwoju. Nie zabrakło też Naszej Fundacji i innych organizacji, które stawiają na ekonomię społeczną. Była też część muzyczna z lokalnymi twórcami.

Jak zapewnia prezes KARR, to nie ostatnia taka inicjatywa w galerii przy ul. 1 Maja w Jeleniej Górze.

Sam dzisiaj miałem okazję zakupić chleb, wyroby z lnu - wszystkich zachęcam do udziału w takiego rodzaju piknikach - kolejny planujemy w okresie świąt wielkanocnych - zapowiada Hubert Papaj, prezes spółki marszałkowskiej.

Organizatorami pikniku byli: Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej dla subregionu jeleniogórskiego, Legnickie Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich, Sudecki Instytut Rozwoju Regionalnego i wspomniany KARR.

Ogłoszenia

Czytaj również

NIK w sprawie JTBS (komunikat Urzędu Miasta)

Miało być 500 mieszkań – ile będzie?

Bolid na niebie  

Czytaj również

Postępy na Mostowej

Już działa paczkomat

Będzie ruch wahadłowy

Posprzątał, ale byle jak

NIK krytycznie o rewitalizacji kolei

Goprowcy podsumowali miniony rok

Wybory sołtysów

Dzień Kaczuszki

Anielska wystawa