Raport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 19 czerwca
im. Gerwazego, Protazego

Kowary: Na pamiątkę d. cmentarza

Czwartek, 6 maja 2021, 7:03
Autor: WAC
Fot. UM Kowary
To ma być miejsce upamiętniające dawnych mieszkańców Kowar pochowanych na nieistniejącym już tamtejszym cmentarzu ewangelickim. Na placu przy ul. Waryńskiego ruszyły prace przy powstającym Arboretum Ewangelickim.

Arboretum Ewangelickie ma przypominać dzieje społeczności ewangelików zamieszkujących Kowary do 1945 roku. W pobliżu dzwonnicy będącej jedyną pozostałością po kompleksie budynków ewangelickich, które uległy zniszczeniu po II wojnie światowej zostaną umieszczone płyty nagrobne i inne detale będące elementami nagrobków. Przy okazji zostanie naprawiony otaczający ten teren mur.

Po wybudowaniu własnej świątyni, ewangelicy z Kowar początkowo chowali swoich zmarłych wokół niej i dopiero w 1773 r. kupiec Horlitz przekazał grunt przyległy do ogrodu pastorów na urządzenie cmentarza. W 1837 r. cmentarz trochę powiększono, a w 1866 r. dokupiono około 5 mórg łąki od rolnika Gringmutha. W 1915 r. Erik Hübig wybudował kaplicę cmentarną. Po II wojnie światowej cmentarz ewangelicki podzielił losy budowli przez wieki użytkowanych przez wiernych tego wyznania. Większość nagrobków uległo zniszczeniu, a skromne pozostałości nekropolii znajdą swoje miejsce w powstającym Arboretum Ewangelickim.

Ogłoszenia

Czytaj również

Pestka: Razem! Dokąd?

Burmistrz Kowar w prezydenckiej radzie

Dobre wieści ws. linii kolejowych do Kamiennej Góry i Karpacza

Czytaj również

Dzień Czołgisty

Dolny Śląsk z Saksonią  

Aleja Miast Partnerskich Jeleniej Góry gotowa

Trwa walka z barszczem Sosnowskiego

Manewry strażaków

Piknik strażacki

Uszkodzenie gazociągu w Mysłakowicach

Trwa łatanie dziur w drogach

Prezydent Jerzy Łużniak na półmetku kadencji