Uchodźcy

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 1 lipca
im. Haliny, Marcina, Mariana

Region: Mostek uroczyście otwarty

Sobota, 28 maja 2022, 9:37
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Miasto Szklarska Poręba
Mostek nad Izerą jest już dostępny od grudnia 2021 r., jednak wczoraj (28.05) odbyło się uroczyste otwarcie z udziałem przedstawicieli samorządów, organizacji turystycznych i zaproszonych gości. Inwestycja sfinansowana przez Czechów była niezwykle ważna dla osób kochających turystykę w Górach Izerskich.

Inwestycja została sfinansowana przez gminę Kořenov przy wsparciu kraju libereckiego.

To taka podstawa turystyki transgranicznej w Górach Izerskich. Jestem szczęśliwy, że Kořenov i polscy partnerzy przygotowali nową budowę - powiedział Martin Půta, hetman kraju libereckiego. - Góry Izerskie są bardzo ładne, łatwo dostępne. Z Pragi to zaledwie 1,5 godziny jazdy - dodał hetman.
Jest to najbardziej naturalne miejsce przekraczania granicy w Górach Izerskich i jego istnienie powinno być czymś oczywistym - podkreślił Jacek Potocki, członek zarządu głównego PTTK, który dodał, że Góry Izerskie już od dawna były popularne wśród Czechów, a po czasach PRL-u zdobywają także serca Polaków, bowiem są łatwo dostępne nawet dla początkujących turystów.

Jak mówiła przedstawicielka miasta Szklarska Poręba, to niezwykle ważna inwestycja, która łączy m.in. Stację Turystyczną Orle z Jizerką.

Turyści zarówno latem (piesi, biegacze, rowerzyści), jak i zimą (narciarze biegowi, piesi) z dużym natężeniem korzystają z tego mostku. Cieszymy się, że jest tak ładny i mamy nadzieję, że długo posłuży - powiedziała Agnieszka Rozenek z Biura Promocji Szklarskiej Poręby.
Most służy turystom z Polski, Czech, ale też z Niemiec. To bardzo ważna inwestycja dla turystów - dodał Luboš Marek, starosta Kořenova.

Po zakończeniu uroczystości nad rzeką, uczestnicy udali się do Stacji Turystycznej Orle, gdzie odbyło się otwarcie ekspozycji "Magiczny Świat Szkła i Minerałów" oraz wystawy malarstwa "Wspaniały Krajobraz".

Pierwszą przeprawę na Izerze w miejscu dziś otwartej przeprawy datuje się na XVII w., jednak nowoczesny, żelbetowy most otwarto dopiero w 1901 roku. W wyniku zmian granic w 1945 roku został on zamknięty i stracił na znaczeniu, a w latach 80-tych XX w. został wysadzony przez oddziały Wojsk Ochrony Pogranicza. Nowe otwarcie drewnianej kładki łączącej brzegi rzeki odbyło się w 2005 roku, jednak w 2020 roku znajdowała się ona w fatalnym stanie technicznym i została zamknięta. Na moście zostały umieszczone zakazy wstępu, ale wobec nierespektowania oznaczeń i ryzyka zawalenia przeprawę rozebrano. Most odbudowano - ma 24 metry długości i można z niego podziwiać przepiękne widoki.

Ogłoszenia

Czytaj również

Zaostrza się spór o ceny ścieków

Bankructwo przedszkoli?  

Zarząd Powiatu z wotum zaufania i absolutorium

Czytaj również

Festyn JSM pełen atrakcji

Leszek Kosiorowski w zarządzie Worldlopped

W końcu uzupełnią barierki w drodze na Perłę Zachodu

Wypadek autokaru z pasażerami na Przełęczy Kowarskiej

Dobra zabawa i edukacja

Sesja Rady Miejskiej z imieninami

Festyn parafialny u Pijarów

Ujęto poszukiwanego

Uciekinier w… szałasie