Piątek, 29 marca
Imieniny: Helmuta, Wiktoryny
Czytających: 7845
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Międzynarodowa dyskusja o przemocy

Niedziela, 9 listopada 2008, 8:30
Aktualizacja: 8:31
Autor: Mar
REGION: Międzynarodowa dyskusja o przemocy
Fot. Mar
Przemoc w rodzinie i placówkach oświatowych. Nad tak postawionym, wzbudzającym emocje tematem przez dwa dni dyskutowali w hotelu Jan w Wojcieszycach uczestnicy 16. międzynarodowej, polsko–czesko–niemieckiej konferencji roboczej.

Pomysł wymiany doświadczeń dotyczących ochrony praw dziecka zrodził się między Czechami i Niemcami. Polska dołączyła do projektu po kilku latach. Organizatorem spotkań po polskiej stronie jest Ogólnopolski Komitet Ochrony Praw Dziecka.

- W Polsce spotykamy się po raz drugi – wyjaśnia organizator spotkania, Józef Pawłowski, przewodniczący Terenowego Komitetu OPD w Jeleniej Górze – co roku spotkanie odbywa się w innych kraju.

Z wystąpienia Józefa Pawłowskiego wynurzył się dość ponury obraz polskiej rodziny i szkoły. Mówił, że wielkim problemem jest przemoc w rodzinie. Co roku rejestruje się trzy tysiące dzieci pobitych z uszczerbkiem na zdrowiu. Nie lepiej jest w szkole, która jest miejscem wojen i przemocy rówieśniczej.

– Kiedyś dyrektorzy bagatelizowali problem narkomanii w szkołach i wzięli się za nią gdy było już za późno. Teraz podobny mechanizm widać w przypadku przemocy, zamiast walczyć, zamiata się problem pod dywan – wyjaśniał prelegent.

Mirosława Kątna mówiła o tym, że dziecko nie poskarży się na rodziców z którymi bywa w związku emocjonalnym i dlatego tak ważna jest obserwacja nauczycieli i opiekunów. Wielkim problemem jest wciąganie dzieci w konflikty między rodzicami. Nazywa się to przemocą okołorozwodową. Rodzice przyciągają dziecko do siebie, dyskredytując byłego partnera.

O problemach z przemocą wobec dzieci ze strony najbliższych na terenie Niemiec mówił dr Haine Zschache. Niemcy mają z tym wielki problem, szczególnie na wschodzie, gdzie bezrobotni rodzice często odbijają swoje niepowodzenia na najmłodszych.
O przemocy w rodzinie i rówieśniczej w Czechach opowiedziała Andrea Hackova.

Rozmawiano też o realizowanych już programach, które są owocem wcześniejszych konferencji. Program: Mocni Rodzice- Mocna Dzieci w Czechach i projekt wspierania rodzin Kompas w Saksonii. Dyskutowano również o nowym projekcie ochrony dziecka „Bez granic”, realizowany przez Związek Miejski Zittau, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Bogatyni i Komitet Ochrony Praw Dziecka w Dolni Podluzi.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy chodzę do teatru?

Oddanych
głosów
474
Tak
24%
Nie
40%
Czasami
25%
Nie chodzę
11%
 
Głos ulicy
Nie chodzę do fryzjera, bo fryzjer przyjeżdża do mnie
 
Miej świadomość
100 konkretów (zrealizowano 10%): SUKCES czy PORAŻKA?
 
Rozmowy Jelonki
Przebudowy i remonty
 
Aktualności
Życzenia dla mieszkańców Piechowic
 
Polityka
Z pustego i Salomon nie naleje
 
Kultura
Zagrali w Podgórzynie
 
112
Pożar w restauracji
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group