Raport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 16 stycznia
im. Waldemara, Włodzimierza

Polska: Metody korekcji wad wzroku

Poniedziałek, 29 listopada 2021, 12:38
Aktualizacja: 12:38
Autor: ts
Fot. ts
Miliony osób na całym świecie dotknięte są wadami wzroku. W Polsce, według raportów, między 50% a 70% populacji ma wady wzroku, jest to więc potężna skala. Na szczęście zdecydowana większość wad refrakcji jest skutecznie korygowana przez okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe. Polacy chętnie korzystają zarówno z soczewek, jak i okularów, i coraz częściej inwestują w produkty z nowymi technologiami, dzięki którym codzienne życie jest bardziej komfortowe. Czy istnieje idealna metoda korekcji wady wzroku?

Najczęstsze wady wzroku
Często problemy ze wzrokiem mają podłoże genetyczne, wiekowe lub występują przez niewłaściwą higienę oczu, np. złe warunkami pracy czy narażenie na czynniki drażniące. Niewielkie wady refrakcji bardzo często są niezauważone, jednak postępujące potrafią znacząco wpływać na codzienność, a nawet stanowić zagrożenie dla człowieka. Jakie wady wzroku występują najczęściej? Zalicza się do nich cztery wady refrakcji: krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm i starczowzroczność.

Krótkowzroczność, czyli miopia, polega na tym, że światło ogniskuje się przed siatkówką, przez co obrazy widziane z daleka są rozmazane i trzeba się do nich przybliżyć, by ujrzeć je wyraźnie. Powodem powstania miopii może być długotrwałe przesiadywanie przed ekranem komputera, dlatego osoby mające pracę biurową, powinny zaopatrzyć się w okulary z powłoką Blue (pomagającą eliminować niebieskie światło), nawet jeśli w tym momencie nie mają zdiagnozowanej żadnej wady refrakcji. Do korygowania krótkowzroczności używane są okulary lub soczewki kontaktowe z mocami minusowymi.

Dalekowzroczność, czyli hiperopia lub nadwzroczność, objawia się nieostrym widzeniem przedmiotów z bliska, odwrotnie więc do krótkowzroczności. Często występuje u dzieci i mija wraz z wiekiem, dlatego jeśli zauważysz u nich problem z koncentracją lub niechęć np. do czytania książek, warto sprawdzić ich oczy. Do jej korekcji potrzebne są okulary lub soczewki z mocami dodatnimi.

Kolejną powszechną wadą wzroku jest astygmatyzm, nazywany także niezbornością. Może występować samodzielnie, a może towarzyszyć mu krótkowzroczność lub dalekowzroczność. W oku astygmatyka światło załamuje się w dwóch punktach, a nie w jednym, co powoduje widzenie niewyraźnego, zamazanego lub zamglonego obrazu. Czasem astygmatyzm jest tak mały, że nie wymaga interwencji, jednak częściej wymaga korekcji, a osoby z tą wadą wzroku już po kilku dniach dostrzegają diametralną różnicę w codziennym funkcjonowaniu. Do korygowania astygmatyzmu używa się cylindrycznych okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych torycznych.

Czwartą z najczęściej występujących wad wzroku jest prezbiopia, czyli starczowzroczność. Występuje w związku ze starzeniem się oczu i ich mniejszą elastycznością. Dotyka większość osób po 40. roku życia, a objawia się gorszym widzeniem przedmiotów z bliska. Osoby ze starczowzrocznością powinny nosić okulary lub soczewki progresywne.
Soczewki odpowiednie do korygowania w/w wad wzroku można nabyć w sklepie internetowym Bezokularow.pl.

Okulary korekcyjne czy soczewki kontaktowe?
Która z tych metod korekcji wzroku jest lepsza? Żadna – wszystko bowiem zależy od użytkownika. Zarówno soczewki, jak i okulary, mają swoje wady i zalety, dlatego wiele osób nosi je naprzemiennie, w zależności od potrzeb i sytuacji. I soczewki, i okulary to skuteczne i sprawdzone metody korekcji wzroku. Oba te produkty należą do wyrobów medycznych i są bezpieczne dla narządu wzroku.

Mając wadę wzroku warto śledzić na bieżąco nowinki w świecie okulistyki. Jeśli chodzi o okulary, dobrym rozwiązaniem jest inwestowanie w różnego rodzaju powłoki uszlachetniające, które pomagają i ułatwiają codzienne noszenie okularów. Takie okulary w korzystnej cenie i z najlepszymi udogodnieniami można kupić w internetowych sklepach z okularami. Podobnie jest z soczewkami, i we wspomnianym wcześniej sklepie BezOkularow.pl znajdziecie bogatą ofertę soczewek kontaktowych różnych producentów i z każdej półki cenowej. Kupowanie soczewek kontaktowych przez Internet opłaca się dużo bardziej, niż w sklepach stacjonarnych, bo można oszczędzić konkretną sumę pieniędzy, a w dodatku robić zakupy 24 godziny na dobę.

Ogłoszenia

Czytaj również

NIK krytycznie o rewitalizacji kolei

63 lata Karkonoskiego Parku Narodowego

Podtrucie tlenkiem węgla

Młodzi Nowocześni o Polskim Ładzie

Bolid na niebie  

Wybory sołtysów

Sypią się mandaty

Przyjedzie dentobus

Zniszczone przystanki

Dzień Biurka

Ekologiczne auta dla strażników granicznych

Dzień Bajgla