Raport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 28 października
im. Szymona, Tadeusza

Jelenia Góra: Malarstwo Harlendera w Muzeum Karkonoskim – jutro wernisaż

Czwartek, 9 września 2021, 12:17
Aktualizacja: 12:23
Autor: Muzeum Karkonoskie
Fot. Archiwum Muzeum Karkonoskiego
W piątek (10 września) o godzinie 17:00 odbędzie się w jeleniogórskim Muzeum Karkonoskim wernisaż wystawy czasowej Marcina Harlendera "Malarstwo ręczne proste 1981 - 2021". Ekspozycja będzie czynna do 14 listopada. Wstęp na wernisaż jest bezpłatny.

Malarstwo Marcina Halendera nie mieści się w kategoriach tradycyjnej estetyki. Nie liczy się warsztat artystyczny, ani materialna postać dzieła, ani nawet dziedzina twórczości. Istotna jest sztuka-idea i proces twórczy.

Marcin Harlender jest konceptualistą radykalnym, sprowadza ideę do znaków prostych – o charakterze archetypicznych symboli, poszukując znaku uniwersalnego. Wieloznaczny walor symboliczny ma również biel – kolor używany przez niego najchętniej. Istotnym elementem jest upodobanie do pospolitych, prymitywnych materiałów, pozbawiające dzieło wartości komercyjnej. Niełatwe… Wiele na ten temat dowiemy się na wernisażu od samego artysty, który jest również teoretykiem sztuki.

Harlender ukończył PWSSP we Wrocławiu, (1982-1989 i 1991-1992), dyplom uzyskał w pracowni prof. Konrada Jarodzkiego (1996). Jest malarzem, performerem, twórcą instalacji, happeningów, uznawanym za pioniera polskiego street artu. Na przełomie lat 80. i 90. XX w. był autorem i uczestnikiem działań i akcji artystycznych w przestrzeni miejskiej Wrocławia, autorem kilkudziesięciu wystaw i wystąpień indywidualnych. Od lat 80. XX w. współpracuje z wrocławską Galerią Entropia, zaś w końcu lat 90. zainicjował galerię O.B.O.K. - miejsce spotkań i prezentacji sztuki aktualnej. Jego obrazy znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu i Zachęty Dolnośląskiej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Zaczytaj się z Jelonką.com

Wieczór z Hanną Bakułą

"Natura naturans" w Muzeum Przyrodniczym

Dziki coraz bardziej uciążliwe

MdW: Gdzie są polskie flagi na jeleniogórskim ratuszu?

Co dalej z punktem krwiodawstwa?

Wzorowa młodzież

Licytowano po raz piąty

Podsumowują projekt, dzięki któremu powstało Laboratorium Szkła

Dni Muzyki Papieskiej

Trwa modernizacja wysypiska

Szlaki sporo kosztują