Raport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 20 czerwca
im. Bogny, Bogumiły

Jelenia Góra: Literacko i biesiadnie

Czwartek, 10 czerwca 2021, 13:15
Aktualizacja: 13:17
Autor: Danuta Mysłek
Fot. Jarosław Czarnoleski
Na działce Marii Sucheckiej w jeleniogórskim Rodzinnym Ogrodzie „Krokus” spotkali się członkowie Stowarzyszenia Literackiego w Cieniu Lipy Czarnoleskiej. Uczestnicy spotkania wreszcie w otwartej przestrzeni i najważniejsze - bez maseczek - cieszyli się „wolnością”.

Goście z radością przyjęli zaproszenie inicjatorki, organizatorki, a zarazem gospodyni literacko – towarzyskiego spotkania. Wszak od marca ubiegłego roku rozprzestrzeniający się wirus SARS-CoV-2, wywrócił życie nie tylko nasze, ale większości społeczeństw do góry nogami. Pandemia dla wielu osób okazała się najbardziej stresującym okresem w życiu. Skutki choroby wywoływanej tym wirusem wyryły piętno na gospodarce, inne jest funkcjonowanie kultury, turystyki, praktyk religijnych, a także i sposobów nauczania, inne także stało się życie ozdrowieńców.

Inaczej również w czasie pandemii funkcjonowała nasza grupa literacka, nie mniej jednak i w tym okresie także twórczo, jak również podczas tej ogrodowej biesiady. Gospodyni zadbała o tematy do dyskusji, jak i o materiał warsztatowy.

W swoim powitaniu gospodyni wydarzenia wspomniała tych, których brak wśród żywych, a jeszcze nie tak dawno cieszyli swoją obecnością przyjaciół po piórze. Covid -19 determinował ograniczenia sanitarne i tak lockdown na długo zamknął nas, globalną społeczność w domach, czas cieszyć się na nowo, każdą chwilą, następnym dniem i spotkaniem z wami, którego tak bardzo pragnęłam – zakończyła Maria.

Tego dnia wszystkie zmysły zostały poruszone, promienie słońca i lekki wiaterek smagały ciało, śpiew ptaków zaspakajał dotychczasowe braki koncertów na żywo, oczy pieściły ogrodowe nasadzenia, dywan stokrotek w soczystej zieleni traw wysiany siłą natury. Inicjatorka spotkania zadbała, także o poruszenie strun umysłu.

Każdy z uczestników grupy senioralnej, (w tym osób z niepełnosprawnością) z entuzjazmem, że może się wypowiedzieć, rozwijał temat na tak postawione pytania: Co utrudnia mi życie?, Co sprawia mi największą radość?, Moje sposoby na przetrwanie najtrudniejszych problemów?

Wśród odpowiedzi na pierwsze pytanie padały: zawiść, samotność, dwulicowość, pokrętność i manipulacja, a także ból i niepełnosprawność. Radością dla wielu były kontakty międzyludzkie, nawet te telefoniczne, wszak nie było innej możliwości. I świadomość bycia w jakieś wspólnocie, bliskość z innymi raduje – padały odpowiedzi.

Diagnozowaliśmy też źródło zawiści, której doświadczamy na co dzień, choć skrywamy ją przed światem. A przecież każdy z nas ma niezaspokojone marzenia, pragnienia, źródło budzącej się zawiści-najważniejsze umieć ją okiełzać, nie czyniąc innym krzywdy.

Dzięki sąsiedzkiej pomocy działkowiczów: Marii: Ryszarda i Janiny Apolów, Mirosławy i Zbigniewa Świtałów, był grill, sadzonki dla chętnych i ich miłe towarzystwo.

W spotkaniu uczestniczyły 24 osoby, dla których o stoły, krzesła oraz zastawę, a także w większości zaopatrzenie zadbali Jan Wawrzyniak-nasz świeżo upieczony członek stowarzyszenia oraz Krzysztof Jurczyk.

Dla pełności obrazu warto podkreślić, że w czasie pandemii stowarzyszenie wydało dwie debiutanckie książki:
Krystyny Stefańskiej – Inspirowane nie tylko pandemią i Zofii Trojnar – Barwy życia bez ukrycia oraz tórczej Urszuli Musielak (piąty tomik poezji ) – Blaski i cienie natury.

Natomiast Robert Bogusłowicz zadebiutował w pięknie ilustrowanej książce na 45-lecie Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Krokus”.

Ogłoszenia

Czytaj również

O sztuce przetrwania w związku (recenzja)

Burmistrz Kowar w prezydenckiej radzie

Manewry strażaków

Czytaj również

Sprzęt zamiast podatku

Nikt nie narzekał na nudę

Aleja Miast Partnerskich Jeleniej Góry gotowa

Prezydent Jerzy Łużniak na półmetku kadencji

Silesia Sonans poleca (12)  

Nowości w Muzeum Sentymentów

Dobre wieści ws. linii kolejowych do Kamiennej Góry i Karpacza

Piknikowo z Robertem Biedroniem

Piątoklasista SP7 w “złotej trójce” festiwalu teatralnego