Raport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 9 maja
im. Grzegorza, Karoliny

Jelenia Góra: Łagodnie za znieważenie

Sobota, 14 maja 2005, 0:00
Aktualizacja: Sobota, 21 stycznia 2006, 9:45
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
JELENIA GÓRA Antypolskie wystąpienie grupy Niemców nie zostało ukarane.

Sąd warunkowo umorzył postępowanie w sprawie trzech Niemców, którzy rozlepiali antypolskie plakaty. Oskarżeni nie godzą się jednak z uzasadnieniem wyroku.
Na ławie oskarżonych zasiedli Jurgen H.-D. (radny Goerlitz z ramienia prawicowej DSU) oraz dwaj jego koledzy Robert G. i Stephan R. Dojechali na rozprawę w Jeleniej Górze z kilkugodzinnym opóźnieniem, ponieważ w drodze mieli niegroźny wypadek.
Niemcy zostali oskarżeni o znieważenie narodu polskiego oraz o nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych po tym, jak w maju i lipcu 2004 roku w Jeleniej Górze, Piechowicach, Szklarskiej Porębie, Karpaczu i Bolesławcu rozlepili ponad 30 antypolskich plakatów. Informowały one m.in. o rzekomych masowych zbrodniach popełnianych na Niemcach przez Polaków i Czechów w czasie i po zakończeniu II wojny światowej. Podczas zatrzymania oskarżonych znaleziono u nich kilkaset plakatów przygotowanych do wywieszenia.
Sąd uznał, że czyn Niemców ma znikomy stopień społecznej szkodliwości. Treść plakatów była bowiem w języku niemieckim i niewielu Polaków je zrozumiało. Jednocześnie w uzasadnieniu stwierdzono, że plakaty obrażały naród polski.

Ogłoszenia

Czytaj również

Zamek czeka na turystów

Zajeżdżają trawniki

Co się zdarzyło na sesji (wracamy do tematu)  

Będzie więcej kamer

Rozpoczął się proces

Raport ws. koronawirusa w regionie (aktualizacja)

Kierowca miejskiego autobusu to nie policjant

Tak nie wolno parkować!

Pamięci poległym

Zniszczona blokada

Paliły się garaże

Piechowice nie ustąpią!