Raport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 2 grudnia
im. Piotra, Pauliny

Jelenia Góra: Kto zadba o dawny cmentarz żydowski?

Poniedziałek, 22 listopada 2021, 7:01
Autor: WAC
Fot. WAC
To smutne w jakim stanie znajduje się teren dawnego cmentarza żydowskiego przy ul. Sudeckiej w Jeleniej Górze - mówi pan Jędrzej.
Nagrobki, które tam zostały, a jest ich niewiele są albo porozrzucane w krzakach albo leżą płasko i zarastają – mówi nasz Czytelnik. - Czy Miasta nie stać nawet, aby te nagrobki postawić pionowo i uporządkować te w krzakach. Przecież nie jest to żaden wielki koszt. Ci ludzie, którzy tam leżą byli przecież również mieszkańcami tego miasta, prowadzili tutaj firmy, przedsiębiorstwa i należy im się także po śmierci szacunek.
Cmentarz przy ul. Sudeckiej formalnie został zlikwidowany na początku lat 70. XX wieku - mówi Cezary Wiklik, rzecznik Urzędu Miasta. - Miasto zobowiązało się wtedy do wystawienia tablicy pamiątkowej informującej o przeszłości tego miejsca. W kwestiach związanych z terenem dawnego cmentarza jesteśmy w kontakcie ze Społeczno - Kulturalnym Towarzystwem Żydów w Polsce. Obszar ten też znajduje się pod stałym nadzorem konserwatora zabytków. Bieżące prace porządkowe na dawnym cmentarzu ( koszenie trawy, sprzątanie śmieci, uprzątanie gałęzi i liści) prowadzą pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej. Musimy jednak pamiętać, że przy ewentualnych kwestiach porządkowych dotyczących miejsc pochówku musimy mieć na uwadze zasadę judaizmu mówiącą, że tablica nagrobkowa (macewa) nie może być przenoszona w inne miejsce i musi pozostać w miejscu pochówku danego człowieka.

Ogłoszenia

Czytaj również

Gdzie lepiej NIE zakładać fotowoltaiki?

Co z podwyżką planuje zrobić WODNIK?  

Kto czym grzeje?

Czytaj również

Wolne terminy szczepień

Dzień Pocałunku

Burza wokół uchwały o sytuacji na granicy

Dzień Podchorążego

Miały swoje święto

Walczyli o kartę rowerową

Duże zainteresowanie pandemią cenzury

Czytelniczka: Skandaliczny abonament za wodę

Lampy solarne w gminie