Wtorek, 23 kwietnia
Imieniny: Jerzego, Wojciecha
Czytających: 12306
Zalogowanych: 20
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kotlina Jeleniogórska: KP: Kontrolują nieletnich

Sobota, 8 października 2005, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 13 lutego 2006, 13:18
Autor: mzk
   Problematyka przestępczości nieletnich oraz zjawisk patologii społecznej jest zagadnieniem, które wymaga od Policji inicjowania coraz to nowych działań profilaktycznych. Przed Policją stawiane są dwa rodzaje zadań. Pierwszym jest zwalczanie przestępczości, a drugim zapobieganie jej powstawaniu.

   Istotą profilaktyki jest przeciwdziałanie zagrożeniom. Powszechnie uważa się, że skuteczna profilaktyka jest optymalnym sposobem hamowania lub ograniczenia skali zjawisk patologicznych. Z tego względu jest znacznie bardziej opłacalna niż kosztowe działania zaradcze konieczne do podjęcia, już po zaistnieniu niepożądanych zjawisk. Skuteczność działań profilaktycznych uzależniona jest od współdziałania wielu organów, instytucji oraz organizacji społecznych.

   Ważną czynnością wspomagającą policyjne działania profilaktyczne jest kierowanie w sprawach nieletnich do różnych instytucji, organizacji, a przede wszystkim rodzin pisemnych wystąpień, w których zawarte są informacje dotyczące nieletnich sprawców czynów karalnych, wagarowania, niewłaściwego zachowania się w szkole, spożywania alkoholu, palenia papierosów, zażywania narkotyków itp.

   Policja zgodnie z Zarządzeniem nr 590 Komendanta Głównego Policji w zakresie przeciwdziałania demoralizacji nieletnich zobligowana jest do ujawniana nieletnich zagrożonych demoralizacją i przestępczością. Do sytuacji wskazujących na zagrożenie dziecka demoralizacją należy wskazać popełnienie przez niego czynu karalnego, niszczenia mienia, przebywanie na wagarach, przebywanie bez opieki dorosłych lub opiekunów w porze nocnej poza miejscem zamieszkania, zakłócenie spokoju i porządku publicznego posługiwanie się nieprzyzwoitym słowem, palenie papierosów, picie alkoholu, zażywania narkotyków, uprawianie nierządu itp.

   Mając powyższe na uwadze wszyscy funkcjonariusze prewencji i ruchu drogowego garnizonu policji jeleniogórskiej mają obowiązek legitymowania nieletnich w sytuacjach opisanych powyżej. Zespół ds. Nieletnich i Patologii Sekcji Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze po uzyskaniu pisemnej informacji o legitymowaniu nieletniego w okolicznościach jw kierują listy o rodziców. Są to pisemne zawiadomienia o fakcie i okolicznościach legitymowania dziecka przez Policję. Pisma te kierowane są do rodziców w trosce o dobro i bezpieczeństwo ich dzieci, a ich celem jest spowodowanie większej opieki nad dzieckiem.

   We wrześniu br policjanci skierowali 35 takich wystąpień do rodziców. Najczęstszym powodem legitymowania nieletnich i informowania rodziców było palenie papierosów, nawet w przerwach pomiędzy lekcjami, spożywanie alkoholu czy przebywanie w porze nocnej bez opieki dorosłych, w sytuacjach gdy nieletni mógłby stać się ofiarą przestępstwa bądź sprawcą przestępstwa czy wykroczenia.
Wszystkie tego typu działania prewencyjne podejmowane przez Policję ukierunkowane są na zapobieganie demoralizacji i przestępczości nieletnich.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy uważam że Poczta Polska:

Oddanych
głosów
857
wymaga dużej restrukturyzacji
66%
wymaga likwidacji
18%
jest dobrze jak jest
16%
 
Głos ulicy
Zagłosujemy na obecnego burmistrza
 
Miej świadomość
Sąsiedzi w kieszeni Putina?
 
Rozmowy Jelonki
Dzieci wypoczywały w Brennej
 
112
Kto podpalił Biedronkę?
 
Karkonosze
Jelenia Góra zielona, Śnieżka biała
 
Polityka
Jelenia Góra: Jerzy Łużniak zostaje w urzędzie
 
Polityka
Jerzy Łużniak nadal prezydentem!
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group