Piątek, 19 kwietnia
Imieniny: Konrada, Leona
Czytających: 9892
Zalogowanych: 24
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Kotlina miodem płynąca

Piątek, 11 września 2009, 8:23
Aktualizacja: 8:35
Autor: TEJO/rylit
JELENIA GÓRA: Kotlina miodem płynąca
Fot. rylit
Już jutro zaczynają się w Jeleniej Górze dwudniowe X Międzynarodowe Warsztaty Pszczelarskie. Do stolicy Karkonoszy zjadą pszczelarze z całej Polski oraz z Czech i Niemiec. Areną imprezy będą Cieplice. Warsztaty wpisane są w program Września Jeleniogórskiego.

Warsztaty rozpoczną się oficjalnie w sobotę w hali sportowej przy ulicy Złotniczej. Początek dwugodzinnej uroczystości o godz. 9. Przez cały dzień uczestnicy warsztatów będą zwiedzali miasto oraz pasieki zlokalizowane w ościennych gminach i powiatach.

Równolegle w Cieplicach – na placu Piastowskim i Parku Zdrojowym – w godz. 9 – 17 (zarówno w sobotę jak i w niedzielę) trwał będzie kiermasz produktów pszczelich połączony z prezentacjami ekologicznymi i artystycznymi (występy dzieci i młodzieży a także zespołów artystycznych). Z kolei w godz. 18 – 22 przewidziano zabawę plenerową pod hasłem „Pszczoły też tańczą”, która odbędzie się przy Muzeum Przyrodniczym w Parku Norweskim.

Szczególnie uroczyście zapowiada się niedziela. Po mszy w kościele MBM w Cieplicach, uczestnicy warsztatów wraz z pocztami sztandarowymi i zespołem dętym Filharmonii Dolnośląskiej wezmą udział w paradzie ze świątyni na plac Piastowski.

Tu – podczas kiermaszu – zapowiedziano pokaz miodobrania z degustacją. Zebrani zobaczą też ul inhalacyjny oraz znaczki pocztowe z motywami pszczelarskimi. Wszystko w rytm występów kapel i zespołów muzycznych oraz orkiestry dętej. Rozstrzygnięty zostanie także konkurs „Środowisko-Przyroda-Ekologia”.

Po godz. 12 przy Muzeum Przyrodniczym odbędzie się otwarcie ekspozycji uli figuralnych i rzeźb patrona pszczelarzy. Na pomysł odtworzenia nietypowej pasieki według posiadanych zdjęć i dokumentacji wpadł poprzedni dyrektor muzeum Andrzej Paczos.

Pasieka „12 Apostołów” przed II wojną światową należała do największych w Europie i była usytuowana w miejscowości Dworek (niem. Höfel) koło Lwówka Śląskiego. Po 1945 roku pasieka uległa częściowemu zniszczeniu a zachowane ule trafiły do zbiorów różnych muzeów w Polsce. Trudnego zadania odtworzenia pasieki podjął się Mieczysław Grabuńczyk.

Zbiór składa się z trzynastu uli i razem z ulami figuralnymi Pasieki Karkonoskiej, która powstała wcześniej w wyniku współpracy muzeum z Regionalnym Związkiem Pszczelarzy w Jeleniej Górze, tworzy jeden z najciekawszych zespołów tego typu w Polsce.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Na kogo zagłosujesz w 2 turze wyborów w Jeleniej Górze?

Oddanych
głosów
613
Jerzy Łużniak
43%
Hubert Papaj
57%
 
Głos ulicy
Zagłosujemy na obecnego burmistrza
 
Miej świadomość
Czy warto dopłacać?
 
Rozmowy Jelonki
Dzieci wypoczywały w Brennej
 
Aktualności
Kładą asfalt na Wolności
 
Karkonosze
Wniosą dwie dziewczynki na Śnieżkę!
 
112
Najechał na autobus
 
112
Potrącenie dziecka
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group