Czwartek, 9 maja
Imieniny: Grzegorza, Karoliny
Czytających: 10299
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Konkurs Poznajemy Ojcowiznę 2023

Niedziela, 16 kwietnia 2023, 10:24
Autor: Krzysztof Tęcza
Jelenia Góra: Konkurs Poznajemy Ojcowiznę 2023
Fot. Archiwum K. Tęczy
Na początku lat 90-tych XX wieku Rada Programowa do spraw Młodzieży Szkolnej Zarządu Głównego PTTK podjęła decyzję o organizacji Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego Poznajemy Ojcowiznę. Na Dolnym Śląsku od kilku lat etap wojewódzki organizowany jest przez Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze.

Głównym celem konkursu jest zachęcanie młodych ludzi do poznawania ziemi ojczystej. Chodzi o to by młodzież zaczęła dostrzegać piękno otaczającego nas krajobrazu. By patrząc na obiekty mijane codziennie w drodze do szkoły czy podczas spacerów i wycieczek odnajdywali ukrytą w tych obiektach historię. By starali się dotrzeć do wiadomości o autorach danych obiektów, o tym dlaczego je wzniesiono czy komu służyły. W terenie znajduje się wiele budowli zabytkowych ale o wiele więcej jest małych obiektów upamiętniających wydarzenia historyczne czy jakieś zdarzenia mające miejsce wiele lat temu. Ale to nie wszystko. W każdym regionie mają miejsca wydarzenia np. kulturalne organizowane od wielu lat. Warto upamiętnić historie ich powstania, organizacji czy uczestniczących w nich osób. Innym tematem jest historia rodziny. Młodzi ludzie podczas spisywania opowiadań rodziców czy dziadków nie tylko dowiadują się o tym skąd pochodzą ale poznają wiele ciekawych, często zaskakujących faktów z życia swoich przodków.

Zgromadzone materiały są opracowywane w różnych technikach. Tutaj nie ma narzuconych sposobów prezentacji. To autor decyduje czy chce wyniki swojej pracy przedstawić w tradycyjnej papierowej formie czy jako prace multimedialne. Najważniejszym jest by młody człowiek przygotował swoją prezentacje w miarę samodzielnie. Oczywiście opiekę nad pracą powinien prowadzić opiekun, w tym wypadku nauczyciel. Jest to bowiem dobry temat na zajęcia z edukacji regionalnej.

Jeśli chodzi o proponowane tematy prac to regulamin konkursu określił 8 głównych tematów. Są to:
1. Mój dom rodzinny, moja miejscowość, jej położenie, krajobraz i stan środowiska.
2. Dzieje mojej rodziny, tradycje i zwyczaje.
3. Historia mojej ojcowizny, obiekty zabytkowe.
4. Ludzie mojej miejscowości zasłużeni dla regionu i kraju.
5. Moje najciekawsze ścieżki krajoznawczo-turystyczne.
6. Nasza szkoła, historia i tradycje.
7. Moja ojcowizna – jej miejsce w Polsce i Europie.
8. Losy moich bliskich i rodaków poza granicami kraju.

Przygotowane prace po zgłoszeniu do konkursu podlegają ocenie komisji powoływanych przez PTTK w regionie. Najciekawsze prace trafiają do konkursu wojewódzkiego a nagrodzone są przekazywane do Warszawy do etapu centralnego. Jeśli chodzi o teren Dolnego Śląska to od kilku lat etap wojewódzki konkursu organizowany jest przez Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze.

W 2023 roku do konkursu wpłynęło 17 prac, wykonanych przez 21 autorów, którymi opiekowało się 8 opiekunów w 7 szkołach. Komisja w składzie: Krzysztof Tęcza, Andrzej Mateusiak i Janusz Turakiewicz, po zapoznaniu się z pracami, wybrała spełniające kryteria oraz przydzieliła kolejne miejsca.

Wyniki Eliminacji Dolnośląskich Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego „Poznajemy Ojcowiznę” 2023:

Szkoły podstawowe - kategoria indywidualna

1. Zuzanna Wolanin – Wielkanoc na Łużycach, SP nr 1 Świeradów Zdrój, opiekun: Teresa Fierkowicz.
2. Zofia Salawa – Tradycje wielkanocne w mojej rodzinie, SP nr 1 Świeradów Zdrój, opiekun: Teresa Fierkowicz.
3. Natalia Michalska – Moje najciekawsze ścieżki krajoznawczo-turystyczne: Dolina Bobru, SP nr 11 w Jeleniej Górze, opiekun: Małgorzata Żuchowska.
4-7. - Zofia Rudnicka – Moje najciekawsze ścieżki krajoznawczo-turystyczne: Sudecka Zagroda Edukacyjna, Szkoła Podstawowa nr 11 w Jeleniej Górze, opiekun: Małgorzata Żuchowska.
- Łucja Zawadzka – Stracona Ojcowizna - wywiad z babcią, Szkoła Podstawowa nr 11 w Jeleniej Górze, opiekun: Małgorzata Żuchowska.
- Lena Żłobińska, Anna Maciejewska – Odra – wspólna rzeka Polaków, Czechów i Niemców, Szkoła Podstawowa nr 37 we Wrocławiu, opiekun: Robert Tomczyk.
- Aleksandra Marciniuk – Zamek Książ i jego podziemia. Ścieżka Hochbergów. Stary Książ, Szkoła Podstawowa nr 20 im. Orła Białego we Wrocławiu, opiekun: Dominik Golec

Szkoły podstawowe – prace multimedialne

1. Małgorzata Drewnicka – Moje trasy w Polsce i Czechach, SP nr 11 Jelenia Góra, opiekun: Małgorzata Żuchowska.
2. Tymon Grzywaczewski – Historia mojej ojcowizny – Chełmsko Śląskie, SP nr 4 Wrocław, opiekun: Aleksandra Kryzar.
3. Martyna Malec, Karolina Tomczyk – Pałac Łomnica, SP z Oddziałami integracyjnymi w Łomnicy, opiekun: Patrycja Skórzecka.
4-8. -Paulina Flisz – Dolny Śląsk - najciekawsze miejsca Przyrodniczo-turystyczne, Publiczna Szkoła Podstawowa z Oddziałami integracyjnymi w Wałbrzychu, opiekun: Renata Staniec.
- Aleksandra Zielińska, Franciszek Zdral, Zuzanna Świesiulska, Antonina Makowska – Zabytki sakralne Gminy Międzylesie, Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Przyjaciół Dzieci w Domaszkowie, opiekun: Bożena Gałusza.
- Adrian Tomczyk – Moja Mała Ojczyna – Gmina Mysłakowice, SP z Oddziałami integracyjnymi w Łomnicy, opiekun: Patrycja Skórzecka.
- Martyna Buława – Podróże po mojej Małej Ojczyźnie - Karpniki, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnym w Łomnica, opiekun: Patrycja Skórzecka.
- Hanna Sosnowska – Tadeusz Steć – pionier turystyki w Sudetach, Szkoła Podstawowa nr 11 w Jeleniej Górze, opiekun: Małgorzata Żuchowska.

Szkoły ponadpodstawowe - kategoria indywidualna

1. Amelia Maj – Moje spotkanie z Dobrą Panią, XIV Liceum Ogólnokształcące im. Polonii Belgijskiej we Wrocław, opiekun: Agnieszka Maj.

Zwycięskie prace z miejsc pierwszych zostały przesłane do finału do ZG PTTK w Warszawie, gdzie będą oceniane na etapie ogólnokrajowym. Dodam tylko, że w latach poprzednich wiele prac dolnośląskich zajmowało czołowe miejsca w konkursie centralnym, czego serdecznie życzymy naszym młodym autorom.

Twoja reakcja na artykuł?

4
44%
Cieszy
1
11%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
22%
Złości
2
22%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (18)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
463
Tak, regularnie
24%
Tak, od czasu do czasu
36%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
15%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
25%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Koniec CPK? Rząd ma „lepszy” plan!
 
Rozmowy Jelonki
Nie widzimy przeszkód do współpracy
 
112
Fiat, Ford i Seat zderzyły się na Wolności
 
Polityka
Kowary – ślubowanie burmistrza
 
Polityka
Jeżów Sudecki – ślubowanie wójta i radnych
 
Aktualności
Gratka dla fanów historii!
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group