Raport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 2 grudnia
im. Piotra, Pauliny

Jelenia Góra: Koniec walki o Barona

Czwartek, 18 listopada 2021, 10:46
Autor: WAC
Fot. DIOZ
Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze, po prawie czterech latach od odebrania przez Dolnośląski Inspektorat Ochrony Zwierząt z jednego z hoteli w Jakuszycach owczarka podhalańskiego Barona, wydał prawomocny wyrok w procesie jego właścicielki.

Sąd podtrzymał wydany wcześniej przez Sąd Rejonowy wyrok w tej sprawie i uznał, że kobieta znęcała się nad zwierzęciem i skazał ją na 6 miesięcy pozbawienia wolności, zawieszając wykonanie kary na dwa lata. Dodatkowo sąd orzekł wobec kobiety 2-letni zakaz posiadania zwierząt, a także przepadek psa. W stosunku do wyroku pierwszej instancji podwyższono nawiązkę na cel związany z ochroną zwierząt z 2000 na 5000 zł .

Reprezentujący Dolnośląski Inspektorat Ochrony Zwierząt Konrad Kuźmiński nie ukrywał swojego zadowolenia treścią wyroku.

Bardzo się cieszę, że sąd przyznał nam rację uznając że w tej sytuacji ewidentnie mieliśmy do czynienia ze znęcaniem się na Baronem i że działaliśmy legalnie – komentuje K. Kuźmiński. - Tym bardziej, że pojawiały się głosy, że odbiór Barona przez naszych inspektorów był bezzasadny, a nawet był kradzieżą psa. Wyroki Sądu i Okręgowego pokazały, że racja, podobnie jak w większości spraw dotyczących znęcania się nad zwierzętami, była po naszej stronie.

Przypomnijmy. O losie psa przebywającego w niewielkim kojcu przy hotelu poinformował Dolnośląski Inspektorat Ochrony Zwierząt jeden z narciarzy. Zwierzę było chore i zaniedbane. Obecny podczas interwencji lekarz weterynarii stwierdził, że Baron cierpi na przewlekłe, nieleczone zapalenie uszu, które powodowało u niego ogromny dyskomfort i ból. Pies próbując walczyć z ogromnym świądem ocierał się o metalową siatkę, dodatkowo się raniąc. Pod skołtunioną pokrywą włosową na próżno można było szukać tkanki tłuszczowej. Podczas głaskania u zwierzęcia wyczuwalne były kości żeber oraz kręgosłupa, co wskazywało na jego niedożywienie.

W sprawie psa Barona w dalszym ciągu toczy się jeszcze inne postępowanie, w którym prokuratura oskarża DIOZ o jego kradzież.

Ogłoszenia

Czytaj również

Droga w przebudowie

Podwyżki dla starosty i radnych

Żeby rondo było rondem

Czytaj również

Czytelniczka: Skandaliczny abonament za wodę

Zatrzymanie nielegalnych transportów na A4

Kto zanieczyszcza strumień w Maciejowej ściekami?

Pies tylko pod opieką

Kto zadba o dawny cmentarz żydowski?

Dzień bez Zakupów

Metody korekcji wad wzroku

Nie będzie prądu

Ślub humanistyczny – czym jest i kiedy warto się na niego zdecydować?