Raport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 6 maja
im. Jakuba, Judyty, Jana

Region Jeleniogórski: Komunistyczni idole do likwidacji

Czwartek, 28 lutego 2008, 9:33
Aktualizacja: 17:59
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Drażliwa kwestia nazw ulic i pomników nawiązujących do okresu PRL ma zostać ostatecznie rozwiązana. Instytut Pamięci Narodowej straszy sądem tych, którzy nie pozbędą się symboli.

Pisze o tym czwartkowa Polska Gazeta Wrocławska. W Jeleniogórskiem sprawa dotyczy kilku miejscowości. W tym Piechowic, w których główna ulica nosi imię marszałka Michała Roli-Żymierskiego, który – między innymi – osobiście zatwierdził wyroki śmierci na 10 przedwojennych oficerów w latach szalejącego stalizmu.

Jest też ulica imienia komunistycznego bohatera gen. Karola Świerczewskiego. Taka uchowała się także w Łomnicy i Janowicach Wielkich. W kilku miejscowościach regionu traktom patronują działacze komunistyczni z lat II Wojny Światowej: Janek Krasicki i Hanka Sawicka.

– Projekt ustawy o usunięciu symboli komunistycznych z życia publicznego RP złożył w Sejmie 17 grudnia minionego roku klub PiS. Teraz prace nad nią wskrzesza minister kultury. Ma wejść w życie 1 stycznia 2009 roku – napisała Polska Gazeta Wrocławska.

Jeśli samorządowcy nie dostosują się do tego, mogą odpowiadać przed sądem pozwani przez Instytut Pamięci Narodowej. Tymczasem władze miast i gmin tłumaczą, że nie stać ich na kompleksowe zmienianie nazw ulic. W Piechowicach ul. Żymierskiego jest głównym traktem. Inna jego nazwa wiązałaby się z kosztami wymiany szyldów, pieczątek zakładów oraz dokumentów lokatorów, którzy przy niej mieszkają. Za wdrożenie ustawy dekomunizującej nazwy ulic musieliby zapłacić z własnej kieszeni.

Ogłoszenia

Czytaj również

Zniszczona blokada

Złodzieje ukradli słupki na A4

Raport ws. koronawirusa

Czytaj również

Na pamiątkę d. cmentarza

Tak się ptaków nie dokarmia

Modernizacja oczyszczalni zagrożona?

Nie żyje Piotr Ciupiak

Tak nie wolno parkować!

Praca w Toyota Nowakowski Jelenia Góra!

W 3–majowe święto

Wkrótce badanie dzieci na zawartość glifosatu

Ministerstwo dofinansuje budowę hali przy szkole?