Raport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 16 stycznia
im. Waldemara, Włodzimierza

Jelenia Góra: Komedia małżeńska naprawdę zabawna

Niedziela, 21 listopada 2021, 17:17
Aktualizacja: 17:18
Autor: Manu
Fot. BM
W piątek (19.11) w sali widowiskowej Jeleniogórskiego Centrum Kultury wystawiono gościnny spektakl pt. “Cudowna terapia” (“Die Wunderübung”) autorstwa Daniela Glattauera w reżyserii Dariusza Taraszkiewicza w wykonaniu aktorów agencji aktorskiej Skene w Warszawie. To pełna dowcipnych dialogów komedia o relacjach damsko-męskich.

Daniel Glattauer, pisarz austriacki, absolwent pedagogiki i historii sztuki, urodził się w Wiedniu, gdzie wciąż mieszka i pracuje. Po studiach pracował początkowo jako redaktor w “Die Presse”, zanim przez dwie dekady był autorem felietonów i reportaży w bezpłatnej gazecie codziennej “Der Standard”. Popularność przyniosła mu powieść “N@pisz do mnie” (“Gut gegen Nordwind”, 2006), nominowana do prestiżowej nagrody literackiej Deutscher Buchpreis. Książka ta, podobnie jak jej kontynuacja “Wróć do mnie” (“Alle sieben Wellen”, 2009), okrzyknięta została bestsellerem. W Polsce ukazała się też powieść “W matni” (“Ewig Dein”, 2014) i “Podarunek” (“Geschenkt”, 2016).

“Cudowna terapia” (zgrabny przekład Marka Szalszy) to sztuka o doświadczonym małżeństwie, państwu Dorek. Joanna (w tej roli Dominika Ostałowska) to egzystencjalna zapaśniczka, kobieta z pretensją, a Walenty (Dariusz Tarszkiewicz) – nadwrażliwy choleryk rozwiązujący problemy za pomocą piły tarczowej. Poznajemy ich w momencie, gdy czują się ze sobą znudzeni, a najmniejsza iskra wystarczy, żeby rozpocząć nie lada awanturę. Dopada ich kryzys małżeński – ciche dni, dąsy i rozpaczliwa chęć ucieczki. Koniec końców uznali, że czas zakończyć ich związek. Ale zanim postanowili wziąć rozwód, wybrali się na terapię małżeńską do wybitnego psychiatry (Artur Pontek).

Joanna i Walenty zgodni są tylko co do jednego – że zamierzają się rozstać, a zgrany zespół stanowią jedynie podczas kłótni. Terapeuta diagnozuje u nich tak ostry stan napięcia, że sięga po specjalną metodę: cudowną terapię. Muszą sobie wyobrazić cud, że nagle wszystko jest między nimi w porządku. Efekt jest odwrotny - fikcyjne wyobrażenie szczęścia uwypukla tylko obecną między nimi pustkę. Oboje jeszcze mocniej się zacietrzewiają. Również gra w zamianę ról nie przynosi skutku, a staje się idealną okazją, by przedstawić partnera jako potwora i go poprzedrzeźniać. Joanna i Walenty wydają się naprawdę beznadziejnym przypadkiem, aż terapeucie kończą się ćwiczenia i zarządza przerwę… Gdy sesja zostaje wznowiona, psycholog po odbytej rozmowie telefonicznej wydaje się zupełnie roztrzęsiony. Nie jest w stanie prowadzić dalej terapii, aż w końcu zdziwieni małżonkowie przystępują do kontrnatarcia. Teraz to oni zaczynają zadawać pytania...

“Cudowna terapia” to zgrabnie skrojona komedia o kryzysie małżeńskim, braku umiejętności porozumienia współmałżonków i sposobie ratowania związku, przy pomocy ciężkiej pracy nad nim. To swoiste lustro, w którym możemy się bardzo dokładnie przejrzeć. Pod przykrywką wybornych tekstów i dobrej zabawy, przedstawienie odkrywa dwoistość ludzkiej natury i skłania do głębszej refleksji nad własnym postępowaniem. Dobra zabawa, sporo okazji do refleksji i wyśmienite aktorskie trio: Dominika Ostałowska, Dariusz Tarszkiewicz i Artur Pontek. Dla aktorów to okazja do prezentacji warsztatu - od rysowanych grubą krechą, parodystycznych “zamian ról” po bardziej zniuansowane momenty komitywy. Zresztą uwaga widza skupia się na aktorskim tercecie, scenografia jest tutaj zbędna.

Ogłoszenia

Czytaj również

Bolid na niebie  

Zagrają Pospieszalscy

Wigilia literacka w Domu Gerharta Hauptmanna

Czytaj również

NIK krytycznie o rewitalizacji kolei

Sypią się mandaty

63 lata Karkonoskiego Parku Narodowego

Nie żyje Zofia Trojnar

Posprzątał, ale byle jak

Paradox wkrótce w JCK

Anielska wystawa

Premiera już w sobotę

„BAR” spektakl Teatru Verbum w JCK Muflon