Uchodźcy

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 25 maja
im. Grzegorza, Magdaleny

Jelenia Góra: KO o budżecie miasta

Poniedziałek, 3 stycznia 2022, 9:02
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Rada Miejska Jeleniej Góry przyjęła budżet na rok 2022. Politycy Koalicji Obywatelskiej wymieniali na konferencji prasowej najważniejsze elementy oraz problemy jakie trzeba było uwzględnić.
To jest budżet, który musiał się spotkać z niedoborem z podatku PIT. Na przestrzeni lat 2019-2022 wynoszą od 33-40 mln zł - zaznaczył Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry.

Wśród najważniejszych inwestycji włodarz miasta wymieniał m.in. zaplanowany na najbliższe lata zakup 20 autobusów elektrycznych dla MZK (wartość ok. 81 mln zł, z czego 15,4 mln zł to pożyczka z NFOŚiGW, dotacja wyniesie 48 mln zł, a pozostałe środki to udział własny miasta). Była też mowa o przebudowie deptaka (tzw. wózkostrada), budowie sceny na "błoniach", rewitalizacji placu po targowisku Flora, a także o remontach dróg (Kasprowicza, Juszczaka, Nowa, Karłowicza).

Po stronie wydatków największą kwotą są wynagrodzenia - miasto Jelenia Góra jest jednym z największych pracodawców, bo to ok. 3 tys. osób - na to mamy przewidziane 211 mln zł - powiedział Jacek Kopeć, skarbnik miasta.

Przewodnicząca klubu radnych Koalicji Obywatelskiej tłumaczyła dlaczego jej ugrupowanie zagłosowało za budżetem w proponowanym kształcie.

W naszej ocenie jest to budżet solidny, przejrzysty i wykonalny. Nie możemy zapominać w jakich warunkach powstawał - w sytuacji zawieszenia, gdzie samorządy nie wiedziały jak będzie się kształtować rzeczywistość społeczno-gospodarcza - mówiła Bożena Wachowicz-Makieła.

Z kolei przewodniczący Rady Miejskiej dziękował komisjom merytorycznym za pracę.

Budżet to zawsze kompromis potrzeb i możliwości. W tym roku doszedł jeszcze element Polskiego Nowego Ładu, który zaburzył prace nad projektem budżetu - zaznaczył Wojciech Chadży.

W konferencji wziął też udział Piotr Paczóski, który co prawda jest szefem Nowej Lewicy, ale w Radzie Miejskiej niemal zawsze głosuje tak, jak KO, a do tego często ucina dyskusję wnioskami formalnymi.

Władza centralna posiłkuje się swoją niemocą w stosunku do samorządów, przerzucając znaczną odpowiedzialność finansową na samorządy. Jestem jedynym przedstawicielem lewicy w RM i na różnych etapach tworzenia budżetu miałem dylematy. Uznałem, że trzeba współpracować z prezydentem i jego służbami w sposób konstruktywny. Wiele wniosków, które składałem - nie znalazło swojego odbicia w zapisach budżetowych - mówił P. Paczóski, który liczy, że w trakcie roku część jego wniosków zostanie wpisanych do budżetu, który jest dokumentem otwartym.

Ogłoszenia

Czytaj również

Spotkali się z Antonim Macierewiczem

Służby: nie było skażenia wody

Czytelnik: PKS nas zlekceważył

Czytaj również

Jubileusz "Katolika"

Plakaty uczniów na wrocławskim lotnisku

W niedzielę spotkanie otwarte z Antonim Macierewiczem

Szpital Bukowiec bez położnictwa

Na 10–lecie Katolika  

Sprzątanie lasów

Wspólne ćwiczenia

Wizyta Antoniego Macierewicza w Jeleniej Górze