Uchodźcy

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 1 lipca
im. Haliny, Marcina, Mariana

Jelenia Góra: Kawiarenka z empatią

Wtorek, 17 maja 2022, 12:26
Aktualizacja: 12:29
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Grupa osób z niepełnosprawnościami nie poddała się po pierwszym niepowodzeniu i ponownie otworzyła kawiarenkę, w której będą pracować. Wczoraj (16.05) odbyło się oficjalne otwarcie "Empatii", która znajduje się przy Placu Ratuszowym w Jeleniej Górze.
W kawiarence będzie pracować 12 osób. Głównie są to osoby z niepełnosprawnością intelektualną, a niektórzy z fizyczną - powiedziała Lucyna Musiał-Jabłońska, która postanowiła pomóc niezwykłym osobom, które dwa lata temu zebrały doświadczenie i rozwijały się dzięki pracy. - Dwa lata temu nie wyszło, ale zobaczyliśmy jak wiele dała im praca - to skuteczniejsze, niż najlepsza rehabilitacja. Otworzyli się, mieli kontakt z ludźmi. Zauważyłam, że osobom z niepełnosprawnością jest bardzo trudno znaleźć pracę w Jeleniej Górze, więc jeśli sami byśmy tego nie zrobili, to byłoby ciężko - dodała L. Musiał-Jabłońska.

Pracownicy bardzo cieszą się, że znowu mogą razem pracować i zapraszają do odwiedzania kawiarenki.

Będę szefem, ale będę też pomagać pracownikom. Robimy kawiarenkę dla integracji z osobami niepełnosprawnymi. To również spełnienie naszych marzeń - powiedział Aleksander Musiał. - To dla mnie bardzo dobre miejsce. Chcę zarobić na wyjazd do Hiszpanii - to moje marzenie - wyznała Żaneta Glińska. - Oferujemy ciasta, lody, kawy, herbaty. To moja pierwsza praca i bardzo mi na niej zależy - dodała Justyna Czuchraj.
Atmosfera jest wspaniała. Będę zabierać tu swoich znajomych. Moja wnuczka dzięki pracy zrobiła się obowiązkowa, samodzielna, punktualna - wyznał Witold Gliński, dziadek Żanety.

Na uroczyste otwarcie przybyli znajomi i przyjaciele ekipy Empatii. Wśród nich m.in. prezeski spółek miejskich MZK i Wodnik, prezydent Jeleniej Góry (objął kawiarenkę swoim patronatem), przewodniczący Rady Miejskiej, radni, szef WTZ Kowary, czy adwokat, który bardzo pomaga osobom z niepełnosprawnościami po niepowodzeniu sprzed 2 lat.

Gdy pierwszy raz Pani Lucyna zgłosiła się do mnie, rozmawialiśmy dość długo na temat sytuacji osób niepełnosprawnych. Na następnym spotkaniu umówiliśmy się z osobami niepełnosprawnymi i postanowiłem się zaangażować, bo zobaczyłem osoby pełne pasji. W kawiarence, która istniała wcześniej - byli wykorzystywani instrumentalnie. Zakiełkowała wtedy myśl, że niezależnie od kosztów trzeba im pomóc. Jedna osoba próbowała im utrudniać życie, dążenie do realizacji pomysłu. Próbowała nam podkładać nogę, ale upór, zaangażowanie i zaufanie zaprocentowały - powiedział adwokat Adam Prugar, który podkreśla, że pomysł takiego biznesu wzbogaca krajobraz gospodarczy Jeleniej Góry.

Ogłoszenia

Czytaj również

Szukał w hotelu otwartych pokoi, żeby kraść

Wypadek autokaru z pasażerami na Przełęczy Kowarskiej

Ścieki w Kamiennej

Czytaj również

Zarząd Powiatu z wotum zaufania i absolutorium

Polonez truck z Cypru już na wystawie

Jechał zbyt prędko

Dobra zabawa i edukacja

Skromne finansowanie – skromny Festiwal Teatrów Ulicznych

Sukces festiwalu

Otworzą ruch na alei Wojska Polskiego

Sesja Rady Miejskiej z imieninami

Spotkanie ze sportowcami