Czwartek, 25 kwietnia
Imieniny: Jarosława, Marka
Czytających: 12288
Zalogowanych: 23
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Katyń: okrutna prawda

Czwartek, 11 marca 2010, 18:10
Aktualizacja: Piątek, 12 marca 2010, 7:52
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Katyń: okrutna prawda
Fot. TEJO
– Nie tylko dzieła sztuki, lecz także historia „trafia” do muzealnych gablot. Bywa, że ta najtragiczniejsza. Taka jest właśnie otwarta dziś w Skansenie Uzbrojenia Wojska Polskiego przy ulicy Sudeckiej wystawa poświęcona, między innymi, zagładzie polskich elit przez sowieckich oprawców w 70. rocznicę Zbrodni Katyńskiej.

Przejmująca piosenka Pawła Kukiza „17 września, Polsza nie zagranica” zakończyła prezentację multimedialną przygotowaną przez, między innymi, Stanisława Wilka, szefa skansenu przy ul. Sudeckiej. „Więc polej wódki Grisza, bo zaraz oddasz strzał, w tył głowy, potem do dołu ciało na ciało się zrzuci” – te słowa na długo brzmiały w uszach gości dzisiejszego wernisażu wystawy "Zagłada polskich elit Akcja AB - Katyń".

Wcześniej przybyłych na wydarzenie przywitała Gabriela Zawiła, dyrektorka Muzeum Karkonoskiego. Wśród obecnych pojawili się wojskowi, zarówno służby czynnej, jak i w stanie spoczynku. Przybyli kombatanci oraz szefowie szkół i nauczyciele. Ich współudział przy organizacji wystawy był szczególnie cenny. Gabriela Zawiła podziękowała za pomoc historykowi z ZSO nr 1 Mariuszowi Kokotowskiemu, a także dyrektorowi tej placówki Pawłowi Domagale. Wymieniła też Jadwigę Dąbrowską, dyrektor ZSO nr 2 z Cieplic.

Adresatami tej wystawy są bowiem uczniowie, którzy do skansenu będą przybywać, aby poznać prawdę o jednym z najtragiczniejszych epizodów II Wojny Światowej: męczeńskiej śmierci polskich inteligentów zamordowanych w ramach przez katów ze Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich w kwietniu 1940 roku, a także ludobójstwu z rąk nazistowskich oprawców z III Rzeszy Niemieckiej.

Zebrani obejrzeli fragment zrealizowanego na początku lat 90. XX wieku filmu o wydarzeniach w Katyniu, Ostaszkowie i Starobielsku. Wydarzeniach, o których zakazano wspominać podczas lekcji historii w czasach PRL. O których prawda była niewygodna dla ówczesnych rządzących. Filmu o zbrodniach, o których napisano wiele kłamstw. A jak mawiał szef propagandy III Rzeszy Josef Goebbels, kłamstwo powtarzane tysiąc razy staje się prawdą. Do dziś w Rosji, która jest spadkobierczynią ZSRR, autora potwornej zbrodni, nie brakuje głosów, że Katyń to sprawka nazistów.

W klimat wystawy wprowadził przybyłych Mariusz Kokotowski. Zalecił szczególnie oglądanie dolnej części, gdzie przedstawiane są sylwetki ofiar ludobójstwa. Nie były to osoby przypadkowe. – Ostrze represji skierowane było w elity. Unicestwiając profesorów, oficerów, inżynierów i innych inteligentów okupanci chcieli zabić ducha narodu – mówił historyk. Dodał także, że – o ile Niemcy przyznają się otwarcie do zbrodni wojennych, o tyle Rosja wciąż nie potrafi jednoznacznie potępić okrucieństw Stalina i jego pallatynów.

Ekspozycja przygotowana w formie planszowej przez Biuro Edukacji Publicznej IPN w Warszawie, podzielona została na kilka bloków tematycznych. – Długo na nią czekaliśmy. Wędruje po Polsce już od kilku lat. W końcu dotarła do Jeleniej Góry. Będzie tu krótko, bo zaledwie do końca kwietnia – mówił Stanisław Wilk.

Do wystawy przygotowano ofertę edukacyjną skierowaną do dzieci i młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, w ramach której w Skansenie Uzbrojenia Wojska Polskiego odbędą się multimedialne lekcje muzealne na temat zbrodni katyńskiej.
Rezerwację terminów lekcji muzealnych można wykonać elektroniczne pod adresem biuro@militaria-muzeum.pl lub telefoniczne pod numerem 75 – 64 29 222 – informuje Muzeum Karkonoskie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy uważam że Poczta Polska:

Oddanych
głosów
972
wymaga dużej restrukturyzacji
66%
wymaga likwidacji
18%
jest dobrze jak jest
16%
 
Głos ulicy
Zagłosujemy na obecnego burmistrza
 
Miej świadomość
Sąsiedzi w kieszeni Putina?
 
Rozmowy Jelonki
Dzieci wypoczywały w Brennej
 
Karkonosze
Śnieżka, czyli po co idzie się w góry
 
Inne wydarzenia
Półmaraton Jeleniogórski już 28 kwietnia! [UTRUDNIENIA]
 
Ludzie komentują
Zielona strzałka – ludzie komentują
 
Polityka
"Starzy" radni debatują po raz ostatni
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group