Raport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 2 grudnia
im. Piotra, Pauliny

Jelenia Góra: Kasprowicz w muzeum Hauptmanna

Czwartek, 28 października 2021, 11:11
Aktualizacja: 11:14
Autor: Manu
Fot. BM
Tylko do końca roku w Muzeum Miejskim “Domu Gerharta Hauptmanna” w Jeleniej Górze–Jagniątkowie można zwiedzać wystawę czasową “Polscy tłumacze Gerharta Hauptmanna. Jan Kasprowicz”. Ekspozycja pochodzi ze zbiorów Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu.
Po Marii Konopnickiej i Leopoldzie Staffie, Jan Kasprowicz to trzeci z poetów, który tłumaczył dzieła Gerharta Hauptmanna na język polski – informuje Janusz Skowroński, dyrektor muzeum.

Czasowa ekspozycja biograficzno-literacka poświęcona postaci wielkiego, młodopolskiego poety rodem z Kujaw prezentuje obrazy i zdjęcia, na których utrwalony został Jan Kasprowicz i jego rodzina. Najcenniejszą z prac jest portret poety wykonany przez samego Witkacego.

Otwarcie wystawy “Polscy tłumacze Gerharta Hauptmanna. Jan Kasprowicz” połączono z premierą komiksu o takim samym tytule, którego autorem jest Mateusz Bus. Rysownik ma 21 lat. Jest mieszkańcem Gniewkowa. Od najmłodszych lat pasjonuje go rysunek satyryczny i komiksowy. Gniewkowianin spełnia się także pisarstwie i malarstwie. Praca “Jan Kasprowicz od Kujaw do Tatr” jest jego debiutem wydawniczym.

Przy okazji otwarcia wystawy, Muzeum Miejskie – Dom Gerharta Hauptmanna zorganizowało konkurs plastyczny na ilustrację do utworu Jana Kasprowicza. Jego laureatem został uczeń z jeleniogórskiej Szkoły Podstawowej nr 7 im. Adama Mickiewicza – Kacper Maniak.

Ogłoszenia

Czytaj również

Koncert w Bukowcu

Dziwne jest serce kobiece.... w Muzeum Karkonoskim

Podwyżki dla starosty i radnych

Czytaj również

Muzyka polska w Galerii Karkonoskiej  

Skarby naszego regionu w Muzeum Karkonoskim

Duże zainteresowanie pandemią cenzury

W cieniu pokrywki

Czytanie po ciemku – spotkanie w "Muflonie"

Zaczytaj się z Jelonką.com

Burza wokół uchwały o sytuacji na granicy

Czytelniczka: Skandaliczny abonament za wodę

Komedia małżeńska naprawdę zabawna