Piątek, 19 kwietnia
Imieniny: Konrada, Leona
Czytających: 10780
Zalogowanych: 26
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Karkonosze dawniej

Środa, 9 maja 2018, 7:22
Aktualizacja: Czwartek, 10 maja 2018, 7:38
Autor: Krzysztof Tęcza
Region: Karkonosze dawniej
Fot. Archiwum K. Tęczy
W Pałacu Bukowiec czynna jest wystawa Petera Bergmanna „Karkonosze na dawnych mapach, rycinach i litografiach”. Organizatorem był Związek Gmin Karkonoskich, który nie tylko udostępnił autorowi pomieszczenia pałacowe, ale także przygotował reprodukcje i zrealizował całość.

Wystawa jest uzupełnieniem wydanej przez Petera Bergmanna książki „Karkonosze na dawnych rycinach i litografiach”, w której ukazał prace mistrzów miedziorytu, stalorytu, drzeworytu i litografii, tworzących w Karkonoszach. Dzięki tym pracom możemy zobaczyć, jak wyglądały nieistniejące już obiekty. Tym razem autor wzbogaca całość poprzez zaprezentowanie oryginalnych map tych terenów.

Peter Bergmann opowiedział o swojej pasji, o tym ile kosztuje go wysiłku pozyskiwanie kolejnych obiektów. Uświadomił także obecnym, jak wiele trzeba włożyć pracy, by dowiedzieć się, że jakieś dzieło istnieje. Później ile trzeba poczynić zabiegów, by zdobyć na nie odpowiednią sumę pieniędzy i wreszcie opracować pozyskany dokument, by móc powiedzieć o nim coś konkretnego. Kolekcja, która została udostępniona w pałacu w Bukowcu to dzieło jego życia. Zaprezentowano na niej prawie 80 obiektów, do tego kilkadziesiąt map i różnych drobiazgów. Całość została dokładnie opisana i ponumerowana oraz spisana w specjalnie wydanym katalogu. Nie ma zatem problemu z interpretacją obiektów.

Jeśli chodzi o poszczególne dzieła, to w kolekcji znajduje się sporo nieznanych prac. Bardzo ciekawe są miedzioryty przedstawiające zamek Chojnik. Autorami tych wyjątkowych prac są F. A. Tittel, C. T. Mattis i A. L. Richter. Gratką jest miedzioryt I. G. Endera przedstawiający widok Chojnika z przed pożaru. W zbiorach mamy przedstawienia schronisk turystycznych m. in.: Strzechy Akademickiej, Samotni, Petrowki, Luční boudy. Są przedstawienia wielu miejscowości, liczne krajobrazy, zamki, wąwozy, wodospady czy skałki i szczyty.
Wystawa będzie dostępna do 31 sierpnia 2018 roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Na kogo zagłosujesz w 2 turze wyborów w Jeleniej Górze?

Oddanych
głosów
678
Jerzy Łużniak
44%
Hubert Papaj
56%
 
Głos ulicy
Zagłosujemy na obecnego burmistrza
 
Miej świadomość
Czy warto dopłacać?
 
Rozmowy Jelonki
Dzieci wypoczywały w Brennej
 
Aktualności
Łatają Karłowicza
 
Aktualności
Kładą asfalt na Wolności
 
Karkonosze
Wniosą dwie dziewczynki na Śnieżkę!
 
112
Najechał na autobus
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group