Raport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 18 czerwca
im. Elżbiety, Marka

Jelenia Góra: Jubileuszowa wystawa

Sobota, 15 maja 2021, 7:03
Autor: WAC
Fot. WAC
Wczoraj (14.05) w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze odbył się wernisaż wystawy „Z Archiwum Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego”.

Otwarta wczoraj wystawa jest pierwszym akcentem obchodów przypadającego w tym roku 60 – lecia istnienia Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego. Jego historia rozpoczęła się w 1961 roku Wtedy to grupa szesnastu entuzjastów fotografii z Jeleniej Góry i okolicznych miejscowości powołała Stowarzyszenie Miłośników Fotografii Amatorskiej (SMFA). W późniejszym czasie SMFA przekształciło się w Jeleniogórskie Towarzystwo Fotograficzne (JTF) i trwa pod tą nazwą do dziś.

Wystawa będąca prezentacją części archiwalnych zbiorów członków JTF, a obrazujących 60 lat ich twórczości podzielona została na cztery główne grupy: akt, portret, natura, życie codzienne miasta. Ogółem w Muzeum Karkonoskim eksponowane są czarno – białe fotografie 76 autorów. Dodatkowo dla widzów przygotowano pokaz multimedialny, prezentujący zdjęcie każdego z obecnych i byłych członków Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego.

Wśród prezentowanych eksponatów nie zabrakło ciekawych dokumentów związanych z przebiegiem działalności i twórczości JTF oraz sprzętu fotograficznego, który ma zobrazować i przybliżyć technikę fotografii tradycyjnej, głównie archiwalne aparaty fotograficzne wykorzystywane do tworzenia zdjęć metodą analogową.

Obecnie JTF liczy 32 członków – mówi komisarz otwartej wczoraj wystawy, a jednocześnie wiceprezes JTF Jarosław Stoczyński. - W tym gronie są osoby, które należą do naszego towarzystwa od jego początku czyli od 1961 roku. Jesteśmy wszyscy amatorami i zajmujemy się głównie propagowaniem fotografii amatorskiej. Robimy to głównie poprzez organizację wystaw, konkursów oraz plenerów fotograficznych. Naszą sztandarową inicjatywą jest konkurs „Jelenia Góra - Jeleniogórzanie”, który w tym roku będzie organizowany już po raz 25.

Ogłoszenia

Czytaj również

Burmistrz Kowar w prezydenckiej radzie

O sztuce przetrwania w związku (recenzja)

Prezydent Jerzy Łużniak na półmetku kadencji

Czytaj również

Karkonoska nagroda literacka – II edycja

Odznaczenia dla opozycjonistów

Nowa dyrektorka ZTA

Kain in Absentia w Otwartej Papierni

Dobre wieści ws. linii kolejowych do Kamiennej Góry i Karpacza

Jaworzanie na zamku

Kino już od piątku

Oczyszczalnia już po modernizacji  

Wandale niszczą zamek