Piątek, 3 maja
Imieniny: Marii, Marioli
Czytających: 5864
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powiat: Jodły wracają w góry

Piątek, 14 maja 2021, 7:01
Autor: WAC
Powiat: Jodły wracają w góry
Fot. Nadleśnictwo "Śnieżka"
Z pewnym opóźnieniem, spowodowanym wyjątkowo długą zimą rozpoczęły się w Nadleśnictwie „Śnieżka” tegoroczne prace przy odnowieniu drzewostanu jodły pospolitej w Sudetach.

W leśnictwie Karpniki kilka dni temu posadzone zostały małe sadzonki jodły. Te nasadzenia były częścią realizowanego w nadleśnictwach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu od roku 1996, a opracowanego przez profesora Władysława Barzdajna „Programu restytucji jodły pospolitej w Sudetach”. Celem jest ochrona istniejącego jeszcze na terenie Sudetów genotypu jodły pospolitej oraz przywrócenie gatunkowi roli lasotwórczej. Restytucja polega na odtworzeniu i zwiększeniu zasobów gatunku do takiego stopnia, w którym będzie możliwe jego naturalne odnawianie się i wymiana pokoleń. Program jest wspierany przez wiele instytucji, m.in.: Lasy Państwowe, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Wydział Leśny - Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Instytut Dendrologii w Kórniku, Leśny Bank Genów Kostrzyca, Fundacja EkoFundusz, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Co roku, od około 20 lat wysadzamy jodły praktycznie w każdym leśnictwie na naszym terenie – mówi Marek Rybak z Nadleśnictwa „Śnieżka”. - W tym roku planujemy obsadzić około 20 tysiącami sadzonek tego drzewa około 11 hektarów lasu. Bywały jednak lata, że obszar nasadzeń wynosił nawet ponad 30 hektarów. Młode jodły wysadzamy gniazdami, w miejsce usuniętych wcześniej drzew świerkowych. Takie gniazdo zajmuje około 10 – 20 procent powierzchni wcześniej zajętej przez świerki, bo chcemy, aby taki był właśnie udział jodły w ogólnej powierzchni drzewostanu na danym terenie.

Jodła pospolita przed wiekami wraz z bukiem porastała obficie Sudety. Zanieczyszczenie powietrza, zakwaszenie i przesuszenie gleb, stosowanie zrębów zupełnych, zanik grzybów mikoryzowych oraz niszczenie nalotów i podrostów przez zwierzynę doprowadziło do niemal całkowitego zaniku jodły w górskich lasach. Jej miejsce w drzewostanach od XVIII wieku stopniowo zajmował świerk, wprowadzany sztucznie ze względów gospodarczych wraz z innymi gatunkami szybciej rosnącymi, bardziej opłacalnymi i łatwiejszymi w uprawie.

Twoja reakcja na artykuł?

16
84%
Cieszy
3
16%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy chodzę na koncerty do Filharmonii lub gdzieś indziej?

Oddanych
głosów
696
Tak
40%
Nie
51%
Koncerty to nie moja "bajka"
9%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Sąsiedzi w kieszeni Putina?
 
Rozmowy Jelonki
Nie widzimy przeszkód do współpracy
 
Kultura
Oda do radości
 
Polityka
20. rocznica wstąpienia Polski do Unii
 
Aktualności
11 tys. zł mandatu za telefon w czasie jazdy!
 
Karkonosze
Słońce najpiękniej zachodzi na Śnieżce
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group