Piątek, 19 kwietnia
Imieniny: Konrada, Leona
Czytających: 5548
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Jeleniogórska Solidarność i KSON wspierają program dostępności dla niepełnosprawnych

Sobota, 20 lutego 2021, 9:00
Autor: KSON/TS
Jelenia Góra: Jeleniogórska Solidarność i KSON wspierają program dostępności dla niepełnosprawnych
Fot. Archiwum
Przed paroma dniami rząd przyjął ustawę o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, która jest wiodącym elementem rządowego programu „Dostępność Plus”. To dokument na, który czekali wszyscy niepełnosprawni, bo to ogromna szansa dla 4,5 milionowej rzeszy obywateli naszego kraju.

O projekcie finansowanym ze środków unijnych pod nadzorem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i realizowanym na podstawie rządowego programu „Dostępność +” rozmawiamy z Przemysławem Gudańcem ze Związku NSZZ Solidarność regionu jeleniogórskiego.

Projekt ten, którego współrealizatorem jest Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych, wpisuje się w mapę wdrażania wspomnianego rządowego programu „Dostępność +” i przyjętej przez rząd „Ustawy o Niepełnosprawności
| Przypominamy - mówi pan Przemysław - że już od września br. wchodzi w życie Instytucja Obywatelskiej Skargi na brak dostępności zaopatrzona w szereg rygorów, łącznie z karami finansowymi dla tych właścicieli obiektów , którzy uporczywie tej dostępności nie realizują.

Projekt prowadzony przez Solidarność i KSON pod nazwą „Wzmacniamy Organizacje Pozarządowe i Partnerów Społecznych” polega na eksperckim i organizacyjnym przygotowaniu NGO do prowadzenia monitoringu w zakresie tworzenia i stosowania prawa regulującego obowiązki związane z dostępnością we wszystkich obiektach , ze szczególnym uwzględnieniem obiektów użyteczności publicznej. Projekt przewiduje także monitorowanie i ocenianie miejscowego prawa dot. dostępności w gminach , powiatach i województwach:: dolnośląskim, opolskim i śląskim, na terenie których jest on realizowany.

W chwili obecnej trwają intensywne szkolenia audytorów, tj. osób , które będą monitorowały budynki użyteczności publicznej, a w ramach monitoringu zostanie przeprowadzony audyt dostępności w minimum 48 obiektach.
W ramach projektu organizowane będą również otwarte warsztaty dla przedstawicieli organizacji pozarządowych z terenu ww. województw.

W warsztatach udział weźmie 60 osób z minimum 20 organizacji pozarządowych. Cykl warsztatów z dostępności będzie obejmował następującą problematykę : architektoniczną, transportową, cyfryzacyjną, edukacyjną a także informacyjno – promocyjną programu „Dostępność Plus”.

W wyniku realizacji projektu osoby zarówno uczestniczące w pracach eksperckich, monitoringowych i warsztatowych uzyskają niezbędną wiedzę i doświadczenie potrzebna do certyfikacji obiektów pod kątem dostępności oraz umiejętność monitorowania prawa lokalnego dot. osób niepełnosprawnych.

Bardzo cieszymy się zarówno z ustawy programu i realizowanego projektu – mówi Stanisław Schubert, prezes KSON-u. - Myślę jednak, że żadne nawet najlepsze prawo nie zastąpi ludzkiej życzliwości i empatii, a także zrozumienia tzw. władz, na które wszyscy partnerzy tego przedsięwzięcia liczą.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Na kogo zagłosujesz w 2 turze wyborów w Jeleniej Górze?

Oddanych
głosów
516
Jerzy Łużniak
44%
Hubert Papaj
56%
 
Głos ulicy
Zagłosujemy na obecnego burmistrza
 
Miej świadomość
Czy warto dopłacać?
 
Rozmowy Jelonki
Dzieci wypoczywały w Brennej
 
Karkonosze
Wniosą dwie dziewczynki na Śnieżkę!
 
112
Najechał na autobus
 
112
Potrącenie dziecka
 
Polityka
Jelenia Góra: 2 tura Łużniak vs. Papaj
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group