Piątek, 29 marca
Imieniny: Helmuta, Wiktoryny
Czytających: 11275
Zalogowanych: 21
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Jelenia Góra jutra. Jakie drogi rozwoju?

Środa, 17 listopada 2010, 7:30
Aktualizacja: Czwartek, 18 listopada 2010, 7:56
Autor: Petr
JELENIA GÓRA: Jelenia Góra jutra. Jakie drogi rozwoju?
Fot. Petr
W restauracji Orient Express (Karkonoskim Salonie Sztuki) w Jeleniej Górze odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu „Salon KULTURY”, na którym Maciej Woliński przedstawił projekt pt.: „Kreatywna Jelenia Góra”. W spotkaniu tym uczestniczyli m.in. Marcin Zawiła, kandydat na urząd prezydenta miasta i dr Maja Prudzienica, wykładowca Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu i zarazem kandydatka na radną.

– „Kreatywna Jelenia Góra” ma za zadanie wypracować skuteczne rozwiązania systemowe, które pomogą rozwinąć lokalny potencjał. Uczestnicy zrealizują ten cel przez analizę sytuacji i potrzeb sektora kreatywnego, określenie roli urzędów miasta w ułatwianiu rozwoju branż kreatywnych, jak również poprzez wymianę doświadczeń z miastami partnerskimi – mówił podczas spotkania Maciej Woliński, artysta malarz, twórca projektu „Kreatywna Jelenia Góra”, a także pomysłodawca i moderator „Salonu KULTURY”.

Czy „Salon KULTURY”, powinien dotyczyć zagadnień związanych z ekonomią lub polityką lokalną? Dlaczego nie. Wieloznaczność terminu „kultura” pozwala na swobodne poruszanie się po obszarze, bądź co bądź, stanowiącym ogół społecznego dorobku zarówno w sensie cywilizacyjnym, jak i duchowym czy symbolicznym. I, jak się zdaje, takie właśnie jest zamierzenie Wolińskiego, który doskonale wpasował się swoim „Salonem...” w klimat przedwyborczy podejmując na nim kwestię: Jak wpłynąć na rozwój miasta „w ogóle”, a co za tym idzie również jego rozwój kulturalny.

– Jak różne strony: mieszkańcy, urzędnicy, artyści, przedsiębiorcy mogą współpracować w tym procesie? Jak myśleć o przestrzeni Jeleniej Góry w powiązaniu z twórczym rozwojem miasta? Gdzie szukać przestrzeni współdziałania społeczności lokalnej? Jak sprawić, by Jelenia Góra była bardziej przyjaznym miejscem dla wszystkich? – to przykładowe pytania, które na pierwszym spotkaniu z cyklu „Salon KULTURY” stawiał Woliński w rozmowie z Marcinem Zawiłą i dr Mają Prudzienicą. Na kolejnych, już po 21 listopada, przyjdzie czas na pytania o literaturę i sztukę.

Podczas kolejnych spotkań poruszone zostaną następujące zagadnienia: Jak myśleć o przestrzeni Jeleniej Góry w powiązaniu z twórczym rozwojem miasta?
Jak różne strony: mieszkańcy, urzędnicy, aktywiści, artyści, przedsiębiorcy mogą współpracować w tym procesie? Które miejsca na mapie Jeleniej Góry mają siłę pobudzania rozwoju dzielnicy? Gdzie szukać przestrzeni współdziałania społeczności lokalnej? Jak lepiej wykorzystywać lokale użytkowe, sprawiać, że staną się łatwiej dostępne wynajmującym na miejsca pracy, spotkań, tworzenia, działania? Które miejsca mają potencjał bycia pełnymi życia przestrzeniami publicznymi?

Zapraszamy do dyskusji już teraz!

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (37)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Na którego kandydata zamierzasz głosować 7. kwietnia?

Oddanych
głosów
26
Jadwiga Błaszczyk
15%
Anna Korneć-Bartkiewicz
12%
Jerzy Łużniak
23%
Piotr Paczóski
4%
Hubert Papaj
15%
Nie będę wcale głosować
31%
 
Głos ulicy
Nie chodzę do fryzjera, bo fryzjer przyjeżdża do mnie
 
Miej świadomość
100 konkretów (zrealizowano 10%): SUKCES czy PORAŻKA?
 
Rozmowy Jelonki
Przebudowy i remonty
 
112
Aż 122 osoby zginęły w wypadkach!
 
Aktualności
Zmarł Zygmunt Trylański
 
Polityka
Autobusy za darmo?
 
Kilometry
Pociągiem do Karpacza już w czerwcu
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group