Czwartek, 9 maja
Imieniny: Grzegorza, Karoliny
Czytających: 10218
Zalogowanych: 19
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Jaka spawarka lepsza: MIG/MAG czy TIG? Odpowiedź nie jest oczywista!

Piątek, 29 grudnia 2023, 18:10
Aktualizacja: Poniedziałek, 1 stycznia 2024, 21:11
Autor: Artykuł sponsorowany
Polska: Jaka spawarka lepsza: MIG/MAG czy TIG? Odpowiedź nie jest oczywista!
Fot. ts
Wybór odpowiedniej spawarki to podstawa, która wpływa na możliwości zakładu i jakość procesów spawalniczych. Jak ją dobrać? Sprawdźmy, w jakich zastosowaniach lepiej sprawdzą się migomaty, a kiedy lepszym rozwiązaniem będzie spawarka TIG.

Czym różnią się od siebie spawarki?
Definicja spawania jest w każdym przypadku taka sama i odnosi się do łączenia materiałów poprzez miejscowe stopienie i zestalenie. Bardzo często stosuje się przy tym spoiwo, którego zadaniem jest trwałe wypełnienie spoiny. Oczywiście spawać można różne materiały.

Najczęściej są to metale, ale sporą popularnością cieszy się również spawanie tworzyw sztucznych. Spawanie nie zawsze przebiega jednak w taki sam sposób. Do dyspozycji specjalistów pozostają zróżnicowane technologie, które sprawdzają się w przypadku różnych materiałów i zastosowań.

Jakiej spawarki potrzebujesz? Sprawdź przed zakupem
Różne rodzaje spawania oznaczają również różne urządzenia. Jeśli przed Tobą inwestycja w spawarkę, w pierwszej kolejności ustal więc, z jakiej technologii będziesz korzystać. Profesjonalne spawarki znajdziesz w ofercie Cloos.

Charakteryzują się one:

● wysoką efektywnością i oszczędnością energii,
● wysoką precyzją pracy,
● jakością wykonania i trwałością,
● możliwością zastosowania ręcznego i automatycznego.

Zwróć także uwagę na potencjał automatyzacji. Coraz większą popularnością cieszą się roboty spawalnicze. Dzięki nim będziesz w stanie osiągnąć jeszcze wyższą precyzję i szybsze tempo procesów bez konieczności bezpośredniego angażowania pracowników. A to oznacza zdecydowanie większe biznesowe możliwości, także jeżeli specjalizujesz się w powtarzalnych procesach spawalniczych wymagających zagwarantowania spoiny wysokiej jakości.

Metoda MIG/MAG: kiedy się ją stosuje?
Popularny migomat, czyli spawarka MIG/MAG, to bardzo uniwersalne urządzenie, które znajduje zastosowanie w wielu zakładach. Tak naprawdę daje możliwość wykonywania spawów w dwóch technologiach. Spawanie MIG (metoda 131) to spawanie elektrodą topliwą w osłonie gazu obojętnego – w tym celu wykorzystuje się zazwyczaj argon lub hel.

Spawanie MAG (metoda 135) to natomiast spawanie w osłonie gazu aktywnego, czyli np. dwutlenku węgla lub mieszanki dwutlenku węgla i argonu. Odpowiednio dobierając rodzaj gazu oraz elektrodę, będziesz w stanie spawać niemal dowolne metale. Cały proces może odbywać się ręcznie, półautomatycznie lub automatycznie.

Metodę MIG stosuje się zazwyczaj do metali nieżelaznych i ich stopów, miedzi czy aluminium, natomiast metoda MAG sprawdza się przy spawaniu stali konstrukcyjnej, w tym stali wysokostopowej.

Kiedy stosuje się spawarkę TIG?
Spawanie TIG (ang. tungsten inert gas) wykonuje się nietopliwą elektrodą wykonaną z wolframu lub uszlachetnionego wolframu w osłonie gazów obojętnych (najczęściej argonu lub helu). Ta metoda spawania jest również bardzo uniwersalna i powszechnie wykorzystywana.

Stosuje się ją m.in. przy obróbce aluminium i jego stopów, ale również stali, w tym stali wysokostopowej. Podobnie jak w przypadku MIG/MAG, możliwa jest robotyzacja i automatyzacja procesów.

Metoda TIG pozwala na uzyskanie spoin bardzo wysokiej jakości, to także znakomity sposób na spawanie bardzo cienkich materiałów, co nie zawsze jest możliwe w przypadku metod MIG/MAG. Przy spawaniu ręcznym proces jest jednak bardziej wymagający w porównaniu z zastosowaniem migomatu – spawacz musi być więc do niego lepiej przygotowany.

Którą spawarkę lepiej wybrać? Wszystko zależy od potrzeb konkretnego zakładu, a także umiejętności załogi. Nowoczesne spawarki w każdym przypadku pozwolą na uzyskanie świetnych efektów i wysokiej jakości spoiny.

Twoja reakcja na artykuł?

2
67%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
33%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
465
Tak, regularnie
24%
Tak, od czasu do czasu
36%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
15%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
25%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Koniec CPK? Rząd ma „lepszy” plan!
 
Rozmowy Jelonki
Nie widzimy przeszkód do współpracy
 
Aktualności
Piknik w KSON
 
112
Fiat, Ford i Seat zderzyły się na Wolności
 
Polityka
Kowary – ślubowanie burmistrza
 
Polityka
Jeżów Sudecki – ślubowanie wójta i radnych
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group