Raport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 16 kwietnia
im. Cecylii, Julii

Region: Jaka przyszłość zbiornika Sosnówka?

Czwartek, 4 marca 2021, 13:19
Aktualizacja: 13:22
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. MT
Podczas konferencji prasowej prezes PWiK Wodnik poinformowała o konieczności - w niedalekiej przyszłości - wyłączenia z użytkowania zbiornika "Sosnówka", który jest ujęciem wody pitnej dla dużej części jeleniogórzan. Jakie plany wobec zbiornika mają Wody Polskie, które są właścicielem obiektu?

Przedstawicielka jeleniogórskiej spółki wodociągowo-kanalizacyjnej informowała, że trudno określić, kiedy zbiornik Sosnówka zostanie wyłączony z użytkowania.

Planowane było to w latach 2022-2023 r., ale wszystko zależy od sytuacji hydrologicznej na naszym terenie i od tego, jak długo zapora wytrzyma w takim stanie. Obniżony poziom wody pomaga Wodom Polskim przeprowadzić pewne prace konserwatorskie, ale by doprowadzić go do bezpiecznego stanu - inwestycje są konieczne - mówiła Katarzyna Wierska-Kuberka, prezes Wodnika, która określa, że potrzeba około dwóch lat, żeby przeprowadzić niezbędne inwestycje na drugim ujęciu - Grabarowie, co pozwoli uniezależnić się od zbiornika Sosnówka. Inwestycja na Grabarowie ma kosztować ok. 40 mln zł.

Wody Polskie są w trakcie realizacji zadania: „Przywrócenie szczelności ekranu zapory czołowej zbiornika Sosnówka”, którego zakończenie planowane jest na ostatni kwartał 2021 roku. Zbiornik pomimo obniżonego piętrzenia nie jest wyłączony z eksploatacji. W uzupełnieniu warto wspomnieć, że takie i inne remonty przeprowadzane są od wielu lat. PWiK „Wodnik” Sp. z o.o. posiada obowiązujące pozwolenie wodno-prawne do 31 grudnia 2025 r. w zakresie poboru wody do spożycia i na potrzeby gospodarcze, co oznacza, że do tego czasu spółka jest uprawniona do korzystania z wód zbiornika. Wszystkie działania i remonty są z wyprzedzeniem uzgadniane z PWiK „Wodnik” Sp. z o.o. - czytamy w komunikacie Wód Polskich.

Spośród pytań, które wysłaliśmy do Wód Polskich, na jedno nie otrzymaliśmy odpowiedzi... Jakie plany wobec zbiornika mają Wody Polskie - czy po ewentualnym remoncie nadal będzie zaopatrywać mieszkańców Jeleniej Góry w wodę pitną, czy może zmieni przeznaczenie?

Ogłoszenia

Czytaj również

Wyrzucali odpady w lesie, a urzędnicy nie reagowali  

Kolejny punkt pobrań do testów na koronawirusa  

Dzień Sztuki

Czytaj również

Rondo bez opóźnień

Zaszczepią masowo? (aktualizacja)

Dręczyła męża

Nabory wniosków w KARR

Transgranicznie o drogach

Co z ruinami dawnej papierni?

Raport ws. koronawirusa w regionie (aktualizacja)

Podwyżka za wodę i ścieki zablokowana [AKTUALIZACJA]

Rocznica tragedii smoleńskiej w Jeleniej Górze