Czwartek, 9 maja
Imieniny: Grzegorza, Karoliny
Czytających: 6638
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Internet wynalazkiem cywilizacji? Oto, jak bardzo zmienia życie Polaków

Środa, 14 czerwca 2023, 13:31
Aktualizacja: 17:32
Autor: ts
Polska: Internet wynalazkiem cywilizacji? Oto, jak bardzo zmienia życie Polaków
Fot. ts
Internet na dobre stał się czymś, bez czego trudno funkcjonować w dzisiejszym świecie. Wyobraźmy sobie bowiem codzienność bez podstawowych funkcjonalności, jakie zapewnia.

Szybki przelew na konto? Czas wybrać się na Pocztę i czekać w kolejce do okienka. Jazda do obcego miasta? Cóż, nie ma wyjścia – trzeba kupić najpierw papierowy plan miasta, bo mapy Google przecież nie działają. A może dłuższa podróż pociągiem? Tak, wiele osób korzysta z książek – i dobrze – ale podstawowym źródłem rozrywki jest smartfon wyposażony w internet mobilny. I jeszcze jedna wizja: praca – każdy, kto choć raz mógł odwołać spotkanie stacjonarne na rzecz wirtualnego wie, jak ważny dla swobody stał się pokaźny pakiet LTE lub 5G.
Trudno mieć więc jakiekolwiek wątpliwości, że w dzisiejszych czasach internet stał się nieodłącznym elementem codzienności dla większości Polaków. Jego wpływ na różne sfery naszego życia jest niezaprzeczalny. Spójrzmy bowiem, jak szerokie jest spektrum możliwości – wykorzystując internet zyskujemy dostęp do ogromnej ilości informacji, narzędzi komunikacyjnych, rozrywki i możliwości zawierania transakcji online. Wprowadza on rewolucyjne zmiany w naszych nawykach, a sposób, w jaki korzystamy z internetu, ewoluował z upływem lat.

Internet przez dekadę zdominował naszą codzienność


Gdyby przenieść się teraz do czasów sprzed dekady, wrażenie mogłoby być dość... szokujace. Wtedy istniało życie poza siecią. A dziś? Wyraźnie nie. Wystarczy spojrzeć na dane Urzędu Komunikacji Elektronicznej analizujące rynek telekomunikacyjny przez lata. I tak w 2010 roku średni czas korzystania z internetu wynosił około 2 godzin dziennie. Jeśli skonfrontować to z dzisiejszymi wynikami, można czuć się zaszokowanym – obecnie to już około 5 godzin dziennie. I wskaźnik ten będzie rósł zapewne z roku na rok.

Skąd tak diametralnie szybki rozwój sieci w naszym życiu?


Można oczywiście uznać, że to naturalna forma rozwoju – tak, jak kiedyś komputery wyparły liczydła. Kluczową kwestią jest rozwój zaplecza. Odczuwalna jest coraz większa dostępność szerokopasmowego internetu mobilnego; takie zmiany pozwalają korzystać z sieci praktycznie w każdym miejscu i o dowolnej porze.
Dużym i ważnym czynnikiem zmian był też błyskawiczny rozwój technologii, takich jak smartfony i tablety. Dostępność urządzeń sprawiła, że bezproblemowe korzystanie z internetu stało się bardziej wygodne i dostępne dla wszystkich grup wiekowych.
Inny elementem kształtującym internet jest zmiana pokoleniowa – to, że dziś zaczyna dominować generacja przywyczajona do świata platform społecznościowych, serwisów streamingowych i aplikacji mobilnych. W efekcie to po prostu samoczynnie napędzający się układ zmian.

Czy grozi nam uzależnienie od internetu?


Na zmiany te można spojrzeć również jako zagrożenie – dotyczy to szczególnie najmłodszego pokolenia. Ono wręcz nie zna granic pomiędzy światem rzeczywistym a wirtualnym. Tymczasem nadzwyczaj ważne jest znalezienie odpowiedniej równowagi. Internet może być niezwykle cennym źródłem wiedzy i edukacji dla najmłodszych, ale nadmierna ekspozycja na treści online może mieć negatywne skutki.
Warto przytoczyć w tym kontekście analizy American Academy of Pediatrics. Według nich dzieci w wieku przedszkolnym (3-5 lat) nie powinny spędzać więcej niż 1 godzinę dziennie w internecie. Dla dzieci w wieku szkolnym (6-12 lat) zalecany czas korzystania z internetu to około 2 godzin dziennie. A jaka będzie reakcja typowego ucznia klasy 4, który dowie się, że może być online zaledwie ok. 100 minut w ciągu doby?
W przypadku młodzieży (powyżej 12 lat), czas ten może być wydłużony do 3-4 godzin dziennie, ale nadal wymaga monitorowania i kontroli ze strony rodziców.

Od internetu nie ma już odwrotu


Czy internet w takim razie jest groźny? Nie – trzeba go kontrolować i mieć świadomość, że ludzie są na niego niejako skazani. Wystarczy spojrzeć na to, jak niezbędny staje się on Polakom. Według najnowszych danych Urzędu Komunikacji Elektronicznej, liczba osób korzystających z internetu w Polsce stale rośnie. W 2022 roku aż 88% mieszkańców miało dostęp do internetu. To ogromny wzrost w porównaniu do roku 2010, kiedy to tylko 59% populacji posiadało dostęp do sieci.
Trend ten będzie rósł, bo rośnie rola pokolenia przyzwyczajonego już do tego, iż sieć mobilna jest na wyciągnięcie ręki. Wśród osób w wieku 16-24 lata aż 99% posiada dostęp do internetu, podczas gdy w grupie wiekowej 55-64 lata jest to 74%. Nawet wśród osób powyżej 65 roku życia, odsetek korzystających z internetu wynosi już 46%.
Internet odgrywa więc ogromną rolę w naszej codzienności, wpływając na różne aspekty naszego życia. Zmienia nawyki i decyzje – kto jeszcze chodzi robić przelewy na wspomnianej początkowo Poczcie? Zapewnia dostęp do informacji, umożliwia komunikację na odległość oraz otwiera drzwi do niezliczonych możliwości rozwoju osobistego i zawodowego.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
100%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
446
Tak, regularnie
24%
Tak, od czasu do czasu
36%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
15%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
26%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Koniec CPK? Rząd ma „lepszy” plan!
 
Rozmowy Jelonki
Nie widzimy przeszkód do współpracy
 
Polityka
Kowary – ślubowanie burmistrza
 
Polityka
Jeżów Sudecki – ślubowanie wójta i radnych
 
Aktualności
Gratka dla fanów historii!
 
Aktualności
Wzruszenie łamało mu głos
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group