Uchodźcy

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 24 maja
im. Joanny, Zuzanny

Jelenia Góra: Innowacja w pogotowiu

Czwartek, 20 stycznia 2022, 8:23
Aktualizacja: 8:24
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
- Potrzeba matką wynalazku - powiedział na wstępie konferencji prasowej, Mariusz Gierus - dyrektor Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze, który poinformował o testach, jakie prowadzone są w karetkach. Chodzi o skrócenie czasu dezynfekcji wnętrza pojazdu, aby zespoły mogły szybciej udać się do kolejnych pacjentów.

Jak podkreślali uczestnicy spotkania z mediami, nowa metoda dezynfekcji karetek to wymierny efekt Forum Samorządowego w Mikołajkach, organizowanego przez Instytut Studiów Wschodnich, czyli organizacji odpowiedzialnej również za Forum Ekonomiczne w Karpaczu.

Zamgławianie i ozonowanie karetki zajmuje do 120 minut - w tym czasie zespół nie jest dostępny dla pacjenta. Po panelu dyskusyjnym na Forum Samorządowym w Mikołajkach zwróciłem się do jednej z firm, aby skrócić ten proces poprzez znaną, ale niewykorzystywaną w ten sposób - metodę, w oparciu o promieniowanie ultrafioletowe - mówił Mariusz Gierus, który liczy, że sterylizację karetki uda się skrócić do 30 minut.

Prezes Instytutu Studiów Wschodnich podkreślał, że to wymierny efekt organizowanych forów.

To dzisiejsze wydarzenie jest dla mnie podwójnie ważne, bo pokazuje, że nasze konferencje mają wymiar nie tylko teoretyczny (wymiana doświadczeń, poglądów), ale też rzeczywiste działania. Na konferencji w Mikołajkach doszło do inicjatywy, aby wprowadzić to rozwiązanie w karetkach pogotowia - podkreślił Jerzy Bochyński, prezes Instytutu Studiów Wschodnich.

Warto dodać, że ISW zapowiada organizację Forum Ratownictwa Medycznego w Jeleniej Górze, które ma się odbyć w maju w Jeleniej Górze.

Sterylizacja UVC ma zoptymalizować i przyspieszyć dopuszczenie karetek dla pacjentów. Dla nas to ma większy wymiar społeczny, niż komercyjny - zaznaczył Rafał Torczyński, VireWall Polska. - Tym urządzeniem robiliśmy badania na skropelkowanym wirusie SARS-CoV-2 i jest skuteczne - dodał prezes firmy.

W jeleniogórskim pogotowiu testy mają potrwać 24 godziny. Jeśli metoda okaże się skuteczna, zdecydowanie skróci czas postoju karetki. Koszt jednego urządzenia to ok. 7 tys. zł, a lampa ma być sprawna przez 12 000 roboczogodzin. Jak mówili przedstawiciele firmy, urządzenie sprawdza się już w Niemczech, było też testowane w szpitalu w Łęcznej. Pogotowie Ratunkowe w Jeleniej Górze ma być pierwszą służbą ratowniczą, która zastosuje to rozwiązanie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Szpital Bukowiec bez położnictwa

Okradli kościół

W niedzielę spotkanie otwarte z Antonim Macierewiczem

Czytaj również

Spotkali się z Antonim Macierewiczem

Kawiarenka z empatią

Rozbudowa kanalizacji

Nowy sprzęt dla składowiska odpadów

Zadbano o drzewka

Trwa Europejskie Forum Ratownictwa Medycznego  

Kurort przed wiekami

Zagrożenie ASF

Wóz dla straży miejskiej