Raport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 16 stycznia
im. Waldemara, Włodzimierza

Jelenia Góra: Iglice z kapsułą czasu

Środa, 8 grudnia 2021, 8:56
Aktualizacja: 9:00
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
We wtorek (7.12) oficjalnie złożono pamiątki do kapsuły czasu, która zwieńczy iglice na budynku Teatru im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze. Znalazły się tam fanty od miasta, teatru oraz lokalnych mediów, które pokoleniu, które w przyszłości do nich dotrze, będą mówiły o czasach, w których żyliśmy.

6 listopada 2017 roku orkan Grzegorz przyczynił się do upadku jednej z iglic, a wkrótce po tym zdecydowano o demontażu drugiej.

Jedna iglica spadła o 5 rano na przedpole teatralne, ale na szczęście nikt tamtędy nie przechodził. Iglica ważyła ok. 300 kg - powiedział Tadeusz Wnuk, dyrektor teatru.

Przedstawiciele teatru włożyli do kapsuły czasu aktualną listę pracowników placówki, program czy zdjęcia wnętrza teatru po niedawnym remoncie. Miasto dołożyło m.in. maseczkę, flagę, listę radnych Rady Miejskiej czy list od prezydenta. W kapsule znalazły się również pamiątki od lokalnych mediów, w tym od portalu Jelonka.com.

Odtworzenie iglic wraz z montażem to koszt ok. 250 tys. zł. To nie ostatnie wydatki, które należy poczynić, aby teatr wybudowany w 1904 roku mógł cieszyć oko. Potrzebny jest remont kopuł i elewacji, co - jak zapewniają władze miasta - jest w planach na najbliższe lata.

Oczywiście budynek tego wymaga. Będziemy chcieli złożyć wniosek do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego lub wraz z partnerem - miastem Liberec - wniosek o dofinansowanie unijne. Zakładam, że za 2-3 lata powinniśmy ten remont wykonać - powiedział Jerzy Łużniak, prezydent miasta.

Ogłoszenia

Czytaj również

Podtrucie tlenkiem węgla

Przyjedzie dentobus

Uwaga! Może być ślisko

Czytaj również

Młodzi Nowocześni o Polskim Ładzie

Posprzątał, ale byle jak

Miało być 500 mieszkań – ile będzie?

Chodnik przedłużą do pętli

Sypią się mandaty

63 lata Karkonoskiego Parku Narodowego

Bolid na niebie  

Dzień Biurka

Interweniują ws. pogarszającej się sytuacji ekonomicznej Polaków