Piątek, 29 marca
Imieniny: Helmuta, Wiktoryny
Czytających: 8400
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: I z łezką, i z biglem – Festiwal Piosenki Lwowskiej i Kresowej

Sobota, 17 czerwca 2017, 7:59
Aktualizacja: 8:01
Autor: TAB
Jelenia Góra: I z łezką, i z biglem – Festiwal Piosenki Lwowskiej i Kresowej
Fot. TAB
W rytmie melodyjnych walczyków, skocznych poleczek, ale i tanga, z lwowskim zaśpiewem w piątkowy wieczór w Jeleniogórskim Centrum Kultury odbył się 20. Festiwal Piosenki Lwowskiej i Kresowej.

Organizatorem imprezy w ramach Tygodnia Kultury Kresowej było Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Jeleniej Górze. W wypełnionej sali JCK wystąpiło sześć regionalnych zespołów muzycznych, kultywujących tradycje kresowe. Po emisji filmu prezentującego dokonania Towarzystwa wystąpił jego prezes, Stanisław Kańczukowski, który opowiedział o dwudziestoletniej historii Festiwalu: - Wszystko zaczęło się w Osiedlowym Domu Kultury na Zabobrzu. Pomysłodawczynią Festiwalu była pani Maria Lach, obecna tutaj z nami – powitał prezes Kańczukowski honorowego gościa i zaprosił Honoratę Magdeczko, która była gospodynią wieczoru. Prowadząca przedstawiła regulamin konkursu, który mówił o tym, że każdy uczestniczący zespół może wykonać trzy utwory oceniane przez jury. Zaprezentowała pierwszy zespół „Karkonosze” z Gruszkowa. Jego członkowie grają na własnoręcznie wykonanych instrumentach, a występują w nim artyści reprezentujący różne pokolenia. Ciekawostką był instrument perkusyjny nazwany przez twórców „kłapaczką” – a z dużymi umiejętnościami wykorzystywany przez jedną z solistek. „Karkonosze” zaśpiewały między innymi „Jarzębinę czerwoną” i „Przyjechałam raz do Lwowa”.

Kolejny był „Sokolik” z Karpnik, który powstał w 2010 roku w GOK w Mysłakowicach. Zespół zaśpiewał między innymi popularną piosenkę lwowską „A muzyczka ino, ano. A muzyczka rżnie”. Następnie wystąpiła grupa „Sybiraczki i Kresowianie”, działająca od przeszło dwudziestu lat. Wielopokoleniowy zespół w swoim repertuarze posiada między innymi popularne „Tylko we Lwowi”. Śpiewa pieśni patriotyczne, ale i piosenki przedwojennego Lwowa. Taką była „Husia, siusia”, śpiewana przy wtórze całej widowni. Jako czwarte wystąpiły „Rybniczanki” piętnastoosobowy zespół, działający od 2004 roku, z dorobkiem płytowym w Radiu Wrocław, wykonujący piosenki biesiadne, ludowe i okolicznościowe. Występ „Rybniczanek” wywołał owacje publiczności po wykonaniu „Orlątka” i „Zagraj mi muzyko”. Przedostatni występował „Agat” z sentymentalnym repertuarem: „Moja gitara”, Polesia czar”. Zespół występuje dwadzieścia lat, a powstał w ODK na Zabobrzu. Od ośmiu lat występuje niemal w całej Polsce w niezmienionym składzie. W repertuarze posiada utwory popularne, patriotyczne i folklorystyczne. Jest laureatem wielu nagród.

Jako ostatnie wystąpiły „Wojcieszowianki”, charakterystyczny zespół złożony z ośmiu pań i dwóch panów. W 2014 roku koncertował w Sejmie RP na zaproszenie obecnej na koncercie posłanki, Zofii Czernow, na Jasnej Górze, w Radiu Wrocław i na różnorodnych festiwalach. Grupa zaśpiewała piosenkę o nieszczęśliwej historii miłości fryzjera i panny Franciszki, córki rzeźnika. Po ich brawurowym występie, gospodyni sceny, Honorata Magdeczko stwierdziła: - Borę was do teatru, bez castingu.

Po prezentacji wszystkich zespołów zgłoszonych do konkursu jury pod przewodnictwem Stanisława Kańczukowskiego udało się na obrady, a na scenie pojawił się gość z Budziszyna, dudziarz Tomasz Wawka, a następnie z krótkim występem Honorata Magdeczko. Werdykt jury, ogłoszony przez prezesa TMLiKP-W nie mógł być w roku jubileuszu festiwalu inny –wszystkie zespoły wyróżniono pierwszym miejscem. Uhonorowano je dyplomami i nagrodą pieniężną.

Dzisiaj, w sobotę (17.06) ostatni dzień Tygodnia Kultury Kresowej. W restauracji Barok odbędzie się „Biesiada Kresowa” z udziałem gości z Niemiec i Czech.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy chodzę do teatru?

Oddanych
głosów
473
Tak
24%
Nie
40%
Czasami
25%
Nie chodzę
11%
 
Głos ulicy
Nie chodzę do fryzjera, bo fryzjer przyjeżdża do mnie
 
Miej świadomość
100 konkretów (zrealizowano 10%): SUKCES czy PORAŻKA?
 
Rozmowy Jelonki
Przebudowy i remonty
 
Aktualności
Życzenia dla mieszkańców Piechowic
 
Polityka
Z pustego i Salomon nie naleje
 
Kultura
Zagrali w Podgórzynie
 
112
Pożar w restauracji
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group