Raport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 2 grudnia
im. Piotra, Pauliny

Jelenia Góra: Handlówka rozwija się

Czwartek, 25 listopada 2021, 7:20
Aktualizacja: 10:22
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
W Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych Nr 2 w Jeleniej Górze zaprezentowano plany rozwoju placówki, która dzięki współpracy z przedsiębiorcami ma szansę jeszcze lepiej kształcić młodzież w zawodach pożądanych na rynku pracy.

Ze względu na pandemiczne ograniczenia, dzień otwarty w szkole organizowany jest w nieco innej formie, ale władze placówki liczą, że jeszcze w tym roku szkolnym uda się zaprosić młodzież klas ósmych szkół podstawowych. Podczas wczorajszego spotkania w auli zaprezentowano kierunki, które od lat cieszą się sporym zainteresowaniem, była też mowa o wprowadzeniu nowych specjalizacji i o współpracy z przedsiębiorstwami.

Połączyliśmy dzień zawodowców z naszym patronem, którym jest Stanisław Staszic - propagatora szkolnictwa zawodowego i wyższego w naszym kraju. Nasze hasło to "Handlówka zmienia się na nowo" - powiedział Mariusz Drapiej, nauczyciel języka polskiego w Handlówce.

Szkoła przez najbliższe miesiące chce prowadzić promocję swoich kierunków, aby przekonać młodzież do wyboru zawodu pożądanego na rynku pracy.

Chcemy przyciągnąć uczniów na nasze kierunku: gastronomię, fryzjerstwo i kierunek ekonomiczno-handlowy. Mamy w planach wprowadzić nowy zawód fryzjer-barber. Wprowadzamy specjalności - na kierunku fryzjerstwa będą elementy wizażu, podstawy barberstwa, w technikum usług gastronomicznych oraz na kierunku kucharz będzie carving, czyli rzeźbienie w owocach oraz barista. Poza tym chcemy mocno postawić na powrót technika handlowca i w tym celu podpisujemy umowę o współpracy z Leroy Merlin - powiedziała Renata Rachwał, dyrektorka ZSLiZ Nr 2. - Popularny market budowlany ma objąć patronatem klasę technika handlowca.

Przygotowano też ofertę dla uczniów zainteresowanych pielęgnacją zarostu.

To pożądany zawód na rynku jeleniogórskim. Moja współpraca ze szkołą rozpoczęła się w sierpniu od kursu dla uczniów, który zdali bardzo pozytywnie. Nie ma znaczenia płeć - barberem może być kobieta i mężczyzna - podkreśliła Ewa Wolaniuk-Kloc z wrocławskiej Akademii Barberingu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Czytelniczka: Skandaliczny abonament za wodę

Biało–czerwona Dziesiątka

Podwyżki dla starosty i radnych

Czytaj również

Skarby naszego regionu w Muzeum Karkonoskim

Pojechali na staż

Żabki w bibliotece

Dla Niepodległej w ZSS

Patriotycznie w szkole podstawowej w Sosnówce

Ciastka dla obrońców granicy

Kto zanieczyszcza strumień w Maciejowej ściekami?

Spotkanie z uczniami

Dla turystów i ochrony siedliska cietrzewi