Raport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 12 maja
im. Dominika, Pankracego

Piechowice: Gwarno i wesoło podczas Dni Baby Wielkanocnej w Piechowicach

Piątek, 18 kwietnia 2014, 7:59
Aktualizacja: 8:04
Autor: Manu
Fot. Organizator
Tradycyjnie, w okresie przedświątecznym, Piechowicki Ośrodek Kultury po raz siódmy zorganizował „Dni Baby Wielkanocnej”. Partnerem dwudniowej imprezy nawiązującej do dawnych zwyczajów, obrzędów ludowych i tradycji wielkanocnych był Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów – Koło nr 9 w Piechowicach.

W sali widowiskowej POK została uroczyście otwarta wystawa Romana Ćwiąkały zatytułowana „Biografia zapisana na kanwie”, na której można było podziwiać obrazy wykonane haftem krzyżykowym.

Część muzyczno-wokalną wypełniły gościnne występy zespołów ludowo-folklorystycznych: „Szklarki” z Piechowickiego Ośrodka Kultury, „Echo” z Bolkowa, „Wojcieszowianki” z Wojcieszowa, „Kowarskie Wrzosy” z Kowar, „Gościniec” z Mysłakowic oraz dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 2 „Pod czerwonym muchomorem” w Piechowicach pod opieką Bożeny Woś, Natalia Lis i grupa „sPOKo” z Piechowickiego Ośrodka Kultury.

W koncercie zaprezentowały się także gościnne kapele ludowo-folklorystyczne: „Szklarki” z Piechowic, „Chabry” z Kwieciszowic, „Szarotka” z Mysłakowic, „Rybniczanki” z Rybnicy, „Sokolik” z Karpnik, „Karkonosze” z Gruszkowa oraz dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 1 „Chatka Puchatka” w Piechowicach pod kierunkiem Grażyny Biel.

Występujące zespoły wykonały na ocenę popularną piosenkę biesiadną „Hej, z góry, z góry, jadą Mazury” (Mazureczek) i walczyły o nagrodę Super Baby. Wszystkie występy oceniał burmistrz Piechowic - Witold Rudolf. Na scenie w ludowym karaoke mieli możliwość zaprezentować się także soliści, w przeboju Grzegorza z Ciechowa (Grzegorza Ciechowskiego) „Piejo kury piejo”, w którym wykorzystano oryginalne nagranie słynnej lubelskiej śpiewaczki ludowej Anny Malec. Nagrodą były pakiety podarunkowe papieru higienicznego ufundowane przez WEPA S.A. Piechowice.

Zwiedzający mogli poznać sztukę zdobienia pisanek według tradycji polskiej i czeskiej. Imprezie towarzyszyły także warsztaty i stoiska ze sztuką ludową oraz wypiekami wielkanocnymi. Jako atrakcję dla dzieci przygotowano żywe zagrody zwierzątek wielkanocnych.

Podczas wenty odbyło się także uroczyste ogłoszenie wyników konkursu „Pisanka wielkanocna” wraz z wręczeniem nagród i wystawą pokonkursową. Komisja pod przewodnictwem posłanki na Sejm RP Zofii Czernow, spośród 37. prac wyłoniła 9 najciekawszych i najpiękniejszych kompozycji. Zwycięzcami zostali autorzy najbardziej oryginalnych pomysłów (m.in. kwoka wysiadująca pisanki, pisanki zdobione woskiem nanoszonym punktowo, gigantyczna bogato zdobiona pisanka upieczona z ciasta, pisanki i baranek z makaronu z koronkowymi wzorami). Na liście laureatów znaleźli się: w kategorii pisanka rodzinna: I miejsce – Aleksander Bukała, II miejsce – Marcel Skiba, III miejsce – Tomasz Bukała, Wyróżnienie – grupa „Kotki” z Przedszkola Samorządowego nr 2 „Pod czerwonym muchomorem” w Piechowicach; w kategorii pisanka indywidualna: I miejsce – Adam Kulikowski, II miejsce – Ryszard Glegoła, III miejsce – Agnieszka Pijar, Wyróżnienie – Monika Stołek, Wyróżnienie – Kinga Janoszczyk.

Ogłoszenia

Czytaj również

Zjechały motocykle

Zderzyły się samochody

Dopłaty do oczyszczalni

Raport ws. koronawirusa

"Strzelec" już otwarty

Drzewa za drzewa

Końcówka prac na alei Wojska Polskiego

Wandale zniszczyli Park Leśny

Nowe tablice MZK

Na pamiątkę d. cmentarza

Cały pociąg gwiazd  

Sprawdzali stan pojazdów