Czwartek, 9 maja
Imieniny: Grzegorza, Karoliny
Czytających: 10012
Zalogowanych: 21
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powiat: Góry będą dostępniejsze

Czwartek, 9 listopada 2023, 7:13
Autor: KSON
Powiat: Góry będą dostępniejsze
Fot. KSON
Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych zorganizował szkolenie Asystentów Turystycznych Osoby Niepełnosprawnej. Część teoretyczna i egzamin odbyły się w Hotelu Fenix w Jeleniej Górze, a na część praktyczną udaliśmy się w Rudawy Janowickie. W sumie mamy 25 nowych ATON-owców, którzy sprawią, że góry będą jeszcze bardziej dostępne!

Szkolenie było możliwe dzięki wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Urząd Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego w ramach projektu “Bezpieczni w górach”. Wśród szkolących się, silną grupę stanowili przewodnicy sudeccy, ale były też osoby ze Stowarzyszenia Bonitum z Wrocławia, PTTK Mazury, czy z organizacji zrzeszonych w KSON-ie.

Szkolenie rozpoczęło się od powitania uczestników, przemówień prezesa Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych — Stanisława Schuberta oraz wiceprezesa KSON — Stanisława Marka. Następnie o swoich doświadczeniach asystenckich opowiadali: Mirosław Chojnacki i Urszula Rosiak, którzy uzyskali certyfikat ATON na szkoleniu zorganizowanym przez KSON w 2019 roku.

Następnie przyszedł czas na część prawną — mecenas Jerzy Dworak przedstawił założenia ustawy z dnia 19 lipca 2019 roku o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Mówił też o praktycznych rozwiązaniach wynikających z zastosowania ustawy, a także o ustawie o dostępności i planowaniu uniwersalnym. Były też podstawy prawne i odpowiedzialność za wykonywanie funkcji asystenta turystycznego OzN, klasyfikacja i stopnie niepełnosprawności.

Kolejna prelekcja była dziełem Pawła Wysockiego, który przedstawił źródła i metody pozyskiwania środków na usuwanie barier w turystyce, mówił o adaptacjach obiektów turystycznych i planowaniu uniwersalnym w obszarze turystyki. Po przerwie obiadowej uczestnicy szkolili się teoretycznie i praktycznie z udzielania pierwszej pomocy, które poprowadzili ratownicy z firmy Divemed Jarosław Przybylski. Z kolei wieczór to już zajęcia warsztatowo — integracyjne pod hasłem “Piosenka turystyczna bez granic” — wystąpił zespół Szyszak z Zachełmia, który oprócz wspaniałych tekstów i muzyki, uraczył zgromadzonych opowieściami turystycznymi o naszym regionie.

Drugi dzień szkolenia zaczął się od prelekcji o zasadach współpracy podczas pełnienia funkcji asystenta turystycznego osoby niepełnosprawnej z organizacjami działającymi w ramach ratownictwa górskiego, o czym opowiadał Marian Sajnog — legenda GOPR‑u, uczestnik wypraw m.in. na Broad Peak, K2, Mount Everest, przewodnik górski. Wykład i zajęcia z asystowania osobie niewidomej i niedowidzącej poprowadziła z kolei Natalia Koffer z Polskiego Związku Niewidomych. Kolejny poruszony temat to “Aktywizacja społeczna i turystyczna osób niepełnosprawnych/ Etyka w zawodzie asystenta turystycznego osoby niepełnosprawnej”, który przybliżył prezes KSON — Stanisław Schubert. Następnie przyszedł czas na wykład i zajęcia z asystowania osobie niesłyszącej — uczestnicy poznali m.in. podstawowe zwroty turystyczne w języku migowym, które zaprezentowała Jolanta Kałamaja. O psychologicznych aspektach niepełnosprawności opowiadała Inga Szawłowska. Drugi dzień szkolenia zakończyły zajęcia warsztatowo — integracyjne “savoir — vivre w praktyce wobec osób niepełnosprawnych”, które poprowadził dr Stanisław Francuz — przewodnik, wykładowca Uniwersytetu Dolnośląskiego DSW.

Trzeciego dnia przyszedł czas na część praktyczną. Uczestnicy udali się autokarem na Przełęcz Karpnicką, skąd wyruszyli pod Schronisko Szwajcarka, na Husyckie Skały oraz na Krzyżną Górę. Szkolący się wcielili się zarówno w rolę osoby niewidomej (z użyciem opasek na oczy), jak i asystenta osoby niewidomej. Do dyspozycji były też dwa wózki inwalidzkie, więc można było się przekonać jak trudne jest pokonywanie trasy bez specjalistycznego sprzętu, a ciężka praca była wynagrodzona ogniskiem integracyjnym. Po powrocie do hotelu przyszedł czas na egzamin, który zaliczyli wszyscy uczestnicy szkolenia. Wieczorem Stanisław Francuz opowiedział zgromadzonym o turystyce osób z niepełnosprawnościami w Polsce i na świecie. Warto podkreślić, że ww. prelegent z Wrocławia audytuje obiekty użyteczności publicznej oraz atrakcje turystyczne zarówno w kraju, jak i za granicą, więc ma spore doświadczenie i porównanie, jak to wygląda w różnych częściach świata.

Ostatniego dnia odbyło się podsumowanie wszystkich działań w ramach ATON 2023, a następnie wręczono certyfikaty Asystentom Turystycznym Osoby Niepełnosprawnej. W sumie, biorąc pod uwagę szkolenia ATON z 2019, 2020 i 2023 roku, KSON “wypuścił” na rynek turystyczny ok. 130 asystentów turystycznych, dzięki czemu zrobiono kolejny krok, aby powiedzenia “góry otwarte dla wszystkich” czy “góry dostępne” stały się faktem.

Lista asystentów turystycznych osoby niepełnosprawnej, wraz z kontaktami - dostępna jest na stronie aton.kson.pl

Twoja reakcja na artykuł?

6
50%
Cieszy
4
33%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
8%
Złości
1
8%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
468
Tak, regularnie
24%
Tak, od czasu do czasu
36%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
15%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
25%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Koniec CPK? Rząd ma „lepszy” plan!
 
Rozmowy Jelonki
Nie widzimy przeszkód do współpracy
 
112
Jechali powoli, a i tak kolizja
 
Aktualności
Piknik w KSON
 
112
Fiat, Ford i Seat zderzyły się na Wolności
 
Polityka
Kowary – ślubowanie burmistrza
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group