Raport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 16 stycznia
im. Waldemara, Włodzimierza

Polska: Gdzie lepiej NIE zakładać fotowoltaiki?

Piątek, 26 listopada 2021, 14:38
Aktualizacja: Sobota, 27 listopada 2021, 11:39
Autor: ts
Fot. ts
Panele fotowoltaiczne cieszą się obecnie niezwykłą popularnością. Rosnące ceny prądu, kusząca opłacalność inwestycji czy po prostu chęć dorzucenia własnej cegiełki do ochrony środowiska - to wszystko wpłynęło na polski boom fotowoltaiczny.

Jednak jakie są przeciwwskazania dla zakładania fotowoltaiki? O czym warto pamiętać, kiedy już zdecydujemy się na jej montaż? O tym dowiesz się z niniejszego artykułu.

Zacieniony teren
Najpierw warto wspomnieć o całkowitej podstawie, czyli o nasłonecznieniu miejsca montażu paneli. Oczywistym jest, że fotowoltaika wymaga promieni słonecznych, aby mogła wydajnie produkować dla nas energię. Dlatego też musimy się zastanowić się nad otoczeniem dachu bądź gruntu. Wysokie drzewa, budynki, planowanie konstrukcje - to wszystko może wpłynąć na ograniczenie w produkcji prądu. Dobrze jest zadbać o to przed montażem fotowoltaiki, czyli np. wyciąć niepotrzebne drzewo czy zwyczajnie przenieść plan swojej instalacji w inne miejsce.

Sprawdź wytrzymałość dachu
Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest również konstrukcja dachu. Niektóre materiały mogą być po prostu niezdatne do utrzymania paneli fotowoltaicznych. Czyli oczywiście azbest, dziury w dachu czy spróchniałe drzewo. Jeden panel waży około 25kg, dlatego powinniśmy mieć na uwadze wytrzymałość naszego dachu. W dodatku jeśli planujemy remont dachu, lub za kilka lat będziemy zmuszeni go wykonać, to też lepiej jest dobrze zastanowić się nad instalacją fotowoltaiczną. W końcu będzie ona nam produkować prąd przez blisko 25-30 lat.

Przy zakładaniu fotowoltaiki strona dachu ma znaczenie
Kolejną kwestią jest kierunek, w którym ustawiony jest dach. Najwięcej promieni słonecznych, które przełożą się na produkcję energii elektrycznej, otrzymamy na stronie południowej. Analogicznie, najmniej prądu wyciśniemy ze strony północnej. Samo nachylenie dachu również jest istotne w przypadku instalacji - 35 stopni jest najbardziej optymalne dla ustawienia paneli fotowoltaicznych.

Podsumowanie
Jeśli planujemy założyć panele fotowoltaiczne, to dobrze jest skonsultować się ze specjalistą z tego tematu. Może to być zarówno renomowana firma, która zajmuje się sprzedażą oraz montażem paneli fotowoltaicznych (jak np. JKT Solar) lub znajomy ekspert. Każda działka oraz dom jest inny, przez co często potrzebne jest indywidualne podejście do sprawy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Podrzucił odpady – musiał bałagan posprzątać

Młodzi Nowocześni o Polskim Ładzie

Bezpieczne przejścia

Anielska wystawa

Linia dla seniorów

Posprzątał, ale byle jak

Odpowiedzi Najwyższej Izby Kontroli  

Nowa wiata

Z pomocą dla Miśka

Niefortunne urzędnicze parkowanie  

NIK krytycznie o rewitalizacji kolei

Pomoc w cyfrowym uzależnieniu