Raport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 19 czerwca
im. Gerwazego, Protazego

Jelenia Góra: Fuszerka po terminie?

Czwartek, 13 maja 2021, 7:49
Aktualizacja: 7:58
Autor: Przemek Kaczałko
Śluza rowerowa do pewnego momentu grubowarstwowa, a dalej już cienko...
Fot. Przemek Kaczałko
Na alei Wojska Polskiego nadal trwają prace, których wykonawca nie zdążył zrobić w terminie. Wczoraj (12.05) zauważyliśmy, że fragmenty ścieżek rowerowych są malowane inną farbą, niż wcześniej. Prezydent zapowiadał ostatnio, że będą naliczane kary za opóźnienie.

Wykonawcy nie udało się oddać remontu alei Wojska Polskiego w terminie. Podczas odbioru w poniedziałek wykazano szereg wad, które nie pozwoliły na zakończenie inwestycji. Brakowało m.in. pasów na niektórych przejściach dla pieszych, czy malowania ścieżek rowerowych, które znajdują się w pasie drogowym.

W środę widzieliśmy, że ścieżki są malowane, ale nie grubą warstwą, lecz pryskane cienką warstwą, którą jeleniogórzanie mogą pamiętać ze śluz rowerowych w Cieplicach (bardzo szybko wytarły się i nie były widoczne). Ponadto, na chodnikach nadal zalegało dużo piasku, co widoczne jest w galerii do artykułu.

Przypomnijmy, przebudowa alei Wojska Polskiego obejmowała odcinek od skrzyżowania z ul. 1 Maja do okolic skrzyżowania z ul. Matejki oraz szeroki zakres robót, łącznie z oświetleniem energooszczędnym, ścieżką rowerową, a także przebudową strefy wejściowej do Teatru im. C. K. Norwida. Szerokość jezdni została zmniejszona, a szerokie chodniki zostały pokryte betonowymi płytami.

Przetarg na remont alei Wojska Polskiego (w formule zaprojektuj i wybuduj) udało się rozstrzygnąć za czwartym podejściem. Zamówienie realizuje Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe "Kama" Ryszarda Rzońcy z Karkonoskim Przedsiębiorstwem Robót Drogowych (cena 12 335 406,00 zł). Pierwotnie Miasto Jelenia Góra zaplanowało na ten cel 4,9 mln zł, ale radni - na wniosek prezydenta - dwukrotnie zwiększyli środki - najpierw o 3,1 mln zł (co w sumie dało 8 mln zł), a następnie o 4,5 mln zł, więc mieszkańcy mieli zapłacić za inwestycję ponad 7,5 mln zł więcej, niż planowano. Warto dodać, że pierwotny termin zakończenia remontu określono na 10 grudnia 2020 roku, jednak był on zmieniany - oficjalnie z powodu koronawirusa.

Inwestycja - oprócz dofinansowania ze środków unijnych - została również wsparta z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych kwotą 6,5 mln zł.

Ogłoszenia

Czytaj również

Oczyszczalnia po modernizacji  

Ruch na budowie S3  

Prezydent Jerzy Łużniak na półmetku kadencji

Czytaj również

Puścili ruch bez uzgodnienia

Procesja Bożego Ciała na Zabobrzu

Aleja Miast Partnerskich Jeleniej Góry gotowa

Piknikowo z Robertem Biedroniem

Sprzęt zamiast podatku

Poświęcenie cieplickiego kościoła  

Manewry strażaków

Ruszyła budowa obwodnicy

Pestka: Razem! Dokąd?