Uchodźcy

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 28 maja
im. Jaromira, Justyny

Jelenia Góra: Dzień Białej Laski w Jeleniej Górze

Niedziela, 24 października 2021, 9:41
Aktualizacja: 9:44
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
W Hotelu Fenix odbyła się uroczystość związana z Dniem Białej Laski, organizowana przez jeleniogórskie koło Polskiego Związku Niewidomych. Każdego roku to okazja, aby podziękować darczyńcom i osobom zaangażowanym w działania na rzecz niewidomych i niedowidzących.

Międzynarodowy Dzień Białej Laski obchodzony jest 15 października. Jeleniogórskie koło PZN zorganizowało uroczystość w piątek (22.10) w hotelu Fenix. Po powitaniu gości miało miejsce wręczenie odznak związkowych oraz tytułu Przyjaciela Niewidomych.

Międzynarodowy Dzień Białej Laski to okazja, aby przypomnieć społeczeństwu, że osoby niewidome i niedowidzące istnieją i chcą żyć jak wszyscy. To także okazja, aby podziękować organizacjom, instytucjom, urzędom za sponsoring i jednocześnie uhonorować wolontariuszy - podkreśliła Iwona Tymiuk, prezes jeleniogórskiego koła PZN.

Jeleniogórskie koło PZN liczy 350 osób - przeważnie są to seniorzy, ale nie brakuje też dzieci (jest ich 28). Złotą odznakę PZN dostała Anna Jaworska - dyrektorka okręgu dolnośląskiego PZN, srebrną Iwona Tymiuk - prezes koła jeleniogórskiego, brązową odznakę otrzymały: Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Jeleniej Górze, Aleksandra Zielińska - 13-letnia szachistka, a także wolontariusz - Tomasz Osipik. Z kolei tytuł Przyjaciela Niewidomego przyznano Muzeum Karkonoskiemu w Jeleniej Górze.

W większości faktycznie członkami związku są osoby starsze, a Ola w grudniu skończy 13 lat. Jako rodzice jesteśmy dumni z Oli, bo kosztuje ją to dużo - codziennie treningi, udział w zawodach. Staramy się zapewnić jej warunki do rozwoju - wyznał Paweł Zieliński, tato Oli.
Od wielu lat współpracujemy z Polskim Związkiem Niewidomych - fundujemy dzieciom paczki na Mikołajki - powiedział Włodzimierz Stasiak, prezes MPGK.

Następnie w części artystycznej wystąpiło dwóch niewidomych muzyków, a na zakończenie uczestnicy spotkali się na wspólnym obiedzie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Co u Młodych Duchem?

Plakaty uczniów na wrocławskim lotnisku

Dzień Ręcznika

Czytaj również

Szpital Bukowiec bez położnictwa

Kawiarenka z empatią

Czytelnik: PKS nas zlekceważył

Spowalniacze zbędne?

Zamknięta droga między kurortami

Duzi i mali razem

Spotkali się z Antonim Macierewiczem

W niedzielę spotkanie otwarte z Antonim Macierewiczem

Wieża widokowa w budowie