Raport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 6 maja
im. Jakuba, Judyty, Jana

Jelenia Góra: Dyktando dla gimnazjalistów z rzekotką i hochsztaplerem

Niedziela, 6 kwietnia 2014, 8:03
Aktualizacja: Poniedziałek, 7 kwietnia 2014, 8:12
Autor: Org
Fot. Weronika Gromada
W cieplickim II LO im. C. K. Norwida odbyło się 7. Dyktando dla Gimnazjalistów. Organizatorkami ortograficznego sprawdzianu były Anna Koziara i Halina Lejczak.

Uczestników bardzo serdecznie przywitała dyrektor szkoły i Iwona Kumek podkreślając, że w dobie skrótów myślowych i językowych, zamkniętych we wszechobecnych SMS-ach i emotikonach, znajomość poprawnej pisowni jest coraz rzadsza, szczególnie wśród młodzieży. Dlatego uczniowie, wyłonieni w szkolnych eliminacjach, stanowią grupę wyjątkową i należy się im szacunek i uznanie.

Warto podkreślić, że poprzez dyktando szkoła stara się upowszechnić hasło propagowane przez profesora Andrzeja Markowskiego, a zawarte w Wielkim słowniku ortograficznym języka polskiego: Nieznajomość ortografii nie jest grzechem, grzechem jest natomiast niechęć do jej poznawania.

Tekst tegorocznego dyktanda pt.: "Przyjaciele na wędrówce" napisała uczennica klasy 1D Karolina Brażnikow, zdobywczyni 3. miejsca w konkursie ortograficznym dla szkół ponadgimnazjalnych. I nie należał on do łatwych, jak stwierdzili gimnazjaliści i ich nauczyciele. Problem stanowiły między innymi słowa: niby-szyk, nowosądeczanin, hochsztapler, ekspolicjant, pseudowczesnoromański, nurzać się, hiper niezguła, rzekotka.

Dyktando zostało sprawdzone przez uczennice klasy 3 A- humanistycznej pod czujnym okiem autorki i polonistek. Czas oczekiwania na wyniki wypełniony został występem Justyny Sieniuć, która zaprezentowała swoje autorskie piosenki i przeczytała najnowsze wiersze.

Dyktando wygrał Daniel Wójtowicz, uczeń Gimnazjum im. Jana Pawła II w Piechowicach przygotowany przez Elżbietę Michalską; miejsce drugie zajęła Anna Trybalska z Gimnazjum nr 1 w Jeleniej Górze przygotowana przez Ewę Gostkowską; miejsce trzecie zajęła Dominika Gławdecka z Gimnazjum nr 3, którą przygotowała Aneta Niedzielska. Przyznano też wyróżnienia za miejsce czwarte dla Natalii Schlitzke z Gimnazjum nr 4, którą przygotowała Anna Fabin-Papaj oraz Maury Zaniewskiej z Gimnazjum nr 1 przygotowanej przez Renatę Siwy.

Zwycięzcom gratulujemy i czekamy na kolejnych Gimnazjalnych Mistrzów Ortografii. Następne dyktando za rok, na prima aprilis 2015.

Ogłoszenia

Czytaj również

Festyn na sportowo

Nadszedł czas egzaminu dojrzałości

Senator Mróz z apelem do posłanki Czernow

Czytaj również

Rozkwitnij na wiosnę

Sprzątanie Ochotnicy

To ostatni dzwonek!  

Tak się ptaków nie dokarmia

Modernizacja oczyszczalni zagrożona?

Pamięci Waldemara Wiśniewskiego

Być jak Ignacy

Tak nie wolno parkować!

Bezpieczny Dolnoślązak