Raport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 2 grudnia
im. Piotra, Pauliny

Jelenia Góra: Dni Muzyki Papieskiej

Poniedziałek, 18 października 2021, 11:52
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
W kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze zainaugurowano IV Dni Muzyki Papieskiej, w ramach których zaplanowano dwa koncerty. Przed publicznością zagrały zespoły Fides oraz Karkonoski Dixieland, a całość dopełnił Jacek Paruszyński – czytający papieskie przesłania.

Jak zaznaczył Stanisław Schubert (prezes Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych), na pomysł uczczenia wyboru Polaka (Karola Wojtyły) na papieża, powstał w 2017 roku, gdy spotkało się trzech kolegów urodzonych właśnie 16 października (w różnych latach).

Później doszła do nas czwarta osoba urodzona 16 października i w 2018 roku – znając zamiłowania muzyczne Jana Pawła II - zorganizowaliśmy pierwszy koncert. Wtedy to była improwizacja, bo zaśpiewało 6 artystów ze wschodu – to był piękny koncert. Drugi koncert był rok później – już zrobiony profesjonalnie, z zespołem liczącym 17 wykonawców - od Hiszpanii, przez Izrael, Kazachstan, Austrię, Włochy, Niemcy i Polskę. Trzeci koncert był gotowy, ale z powodu pandemii covid-19 nie udało się, więc zrobiliśmy płytę wspomnieniową z przesłaniem ks. Andrzeja Bokieja – wspomina S. Schubert.

Niedzielny koncert w dawnym kościele garnizonowym był połączeniem amerykańskich piosenek chrześcijańskich z tradycyjnym jazzem.

Razem z zespołem Fides była to próba gospelowania utworów amerykańskich – bardzo fajnie powiązał to aktor Jacek Paruszyński, który przytoczył elementy miłosierdzia. Wyznaniem głównym Jana Pawła II było najpiękniejsze przykazanie: kochaj bliźniego swego, jak siebie samego, czyli bądź przyzwoity, nie rób drugiemu, co Tobie niemiłe – podkreślił S. Schubert.

Ostatnim utworem niedzielnego popołudnia była oczywiście "Barka", czyli ukochana pieśń Jana Pawła II. Zgromadzeni w kościele mogli też zdobyć płyty z poprzednich koncertów, a także poczęstować się kremówkami przygotowanymi przez młodzież Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych Nr 2 (popularnej „Handlówki” w Jeleniej Górze). Powtórkę koncerty zaplanowano na 24 października (godz. 20:00) w kościele pw. Św. Jana Chrzciciela w jeleniogórskich Cieplicach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Podwyżki dla starosty i radnych

Publikacja pamięci Przemysława Wiatera

Skarby naszego regionu w Muzeum Karkonoskim

Czytaj również

Dla turystów i ochrony siedliska cietrzewi

Czytelniczka: Skandaliczny abonament za wodę

Kasztan do wycięcia

Mieszkańcy nie zawiedli

Ciastka dla obrońców granicy

Możesz wesprzeć szlachetną akcję

Dzień Placków

Kto zanieczyszcza strumień w Maciejowej ściekami?

Kto zadba o dawny cmentarz żydowski?